Un maghiar a câştigat Supermaratonul Békéscsaba – Arad

Maghiarul János Bogár a câştigat, după un an de pauză, Supermaratonul Békéscsaba – Arad – Békéscsaba, parcurcând cei 200 de kilometri în 20 de ore, 31 de minute şi 46 de secunde. Campion în trei din ultimele patru ediții, Bogár l-a depășit pe conaţionalul Balazs Simonyi (timp 20:41:33), care deşi a ajuns primul la Békéscsaba, a încheiat pe locul doi în clasamentul general, ultimul loc pe podium fiind ocupat de Andras Gorgenyi (21:49:31). János Bogár (53 de ani) este născut la Miskloc, iar în anul 1994 a fost campion european la Campionatul European de alergare timp de 24 de ore.

Peste 800 de cicliști au străbătut distanța dintre cele două orașe, primii trecând linia de sosire Balasz Suhajda (timp 05:31:55), Andrei Mihai (05:31:56), Daniel Sarmas (05:31:58), respectiv Raluca Burtea (05:42:42), Carmen Ispășoiu (06:21:15) și Larisa Juranyi (06:23:32).

În proba de patine cu rotile, lider la ediția a XXI-a a încheiat Florin Mihuț (06:38:18), iar la feminin o singură concurentă a reușit să termine concursul, Veronika Kovacs (timp 12 ore 54 min. 41 sec.).

Au mai primit medaliile de aur: Running Pace (Ungaria – timp 16:49:32) – la ștafetă în doi, alergare; Skoda Koros Békéscsaba (13:23:37 – masculin), MindSystem (15:55:53 – feminin) – la ștafetă în 5, alergare.