SURPRIZE ÎN PRELIMINARIILE MONDIALULUI. VEZI REZULTATE

Prima etapă a maratonului fotbalistic de pe Digi Sport, din preliminariile CM 2018, s-a terminat marți seară cu o mare surpriză.

În Belarus, Franţa – gazda și finalista Euro 2016 – nu a reuşit să se impună, gazdele rezistând eroic şi obţinând un 0-0 nesperat. Formaţia din Hexagon a controlat meciul de o manieră categorică, creându-şi 19 ocazii de gol, dar Gorbunov şi fundaşii din Belarus s-au descurcat admirabil. Nici măcar Payet, aruncat în luptă pe final (deşi la West Ham nu a fost folosit, din cauza faptului că nu e la 100% din punct de vedere fizic) nu a reuşit să încline balanţa în favoarea formaţiei lui Deschamps.

Câştigătoarea Euro, Portugalia, a avut o prestaţie modestă în Elveţia, pierzând cu 0-2. Fără Ronaldo, lusitanii au suferit la construcţie, iar fosta adversară a României de la turneul final din Franţa a fructificat la maximum ocaziile create. Embolo şi Mehmedi au semnat reuşitele unei victorii uriaşe pentru Ţara Cantoanelor.

Fără Ibrahimovic, retras, Suedia a ţinut-o în şah pe Olanda, care, în ciuda eşecului cu Grecia de săptămâna trecută (amical) arătase o formă foarte bună. Sneijder a fost cel care anulat avantajul gazdelor, cu a 30-a reuşită pentru „portocala mecanică” (este al 10-lea jucător din istoria Olandei care ajunge la această cotă).

Un meci cu adevărat nebun a avut loc în Bulgaria, acolo unde s-au marcat 7 goluri. Luxemburg a condus până în minutul 62 cu 2-1, vecinii noștri de la sud au revenit şi păreau că vor învinge, dar micuţa ţară a egalat în prelungiri, în minutul 90+1. Nu a fost suficient, pentru că Tonev a înscris un minut mai târziu pentru 4-3, evitând o ruşine istorică a bulgarilor.

Marţi, 6 septembrie:

Grupa A – ora 21:45:
Suedia – Olanda 1-1 (Berg 43 / Sneijder 67)
Belarus – Franţa 0-0
Bulgaria – Luxemburg 4-3 (Rangelov 16, Marcelinho 65, Popov 79, Tonev 90+2 / Joachim 60, 62, Bohnert 90+1)

Grupa B – ora 21:45:
Elveţia – Portugalia 2-0 (Embolo 23, Mehmedi 30)
Insulele Feroe – Ungaria 0-0
Andorra – Letonia 0-1 (Sabala 48)

Grupa H – ora 21:45:
Gibraltar – Grecia 1-4 (Walker 26 / Mitroglou 10, Wiseman 44 – autogol, Fortounis 45, Torosidis 45+2)
Bosnia – Estonia 5-0 (Spahic 8, 90+2, Dzeko 23 – pen, Medunjanin 71, Ibisevic 83)
Cipru – Belgia 0-3 (Lukaku 13, 61, Carrasco 83).
Sursă: digisport.ro