Surprize în Champions League: Napoli învinge campioana Europei

Campioana Europei, FC Liverpool, a pierdut la Napoli, în timp ce Barcelona a smuls cu greu un egal pe terenul celor de la Dortmund, meci în care nemţii au ratat un penalty prin Reus şi alte ocazii mari.

Ianis Hagi a debutat în UCL, dar echipa sa a fost umilită, în Salzburg – Genk 6-2. Răzvan Marin a rămas pe banca de rezerve în victoria celor de la Ajax, 3-0 cu Lille.

Cu Nicuşor Stanciu titular, Slavia Praga a remizat pe terenul celor de la Inter Milano, scor 1-1. Campioana Cehiei putea da chiar lovitura pe San Siro, dar a fost egalată în prelungiri!

Într-un alt meci, Lyon și Zenit au terminat de asemenea la egalitate, scor 1-1. Tătărușanu a fost doar rezervă la francezi.

GRUPA E

Napoli – Liverpool 2-0 (Mertens ’81, Llorente ’90)

Salzburg – Genk 6-2 (Haland ‘2, ’34, ’45, Hee-chan ’36, Szoboszlai ’45, Junuzovici ’66 / Lucumi ’40, Samatta ’52) – (Ianis Hagi a intrat in minutul 72)

Clasamentul: 1. Salzburg 3p, 2. Napoli 3p, 3. Liverpool 0p, 4. Genk 0p

GRUPA F

Inter Milano – Slavia Praga 1-1 (Barella ’90+2 / Olayinka ’64)

Borussia Dortmund – Barcelona 0-0

Clasament: 1. Slavia Praga 1p, 2. Inter 1p, 3. Barcelona 1p, 4. Dortmund 1p

GRUPA G

Lyon – Zenit Sankt Petersburg 1-1 (Depay ’51 / Azmoun ’41)

Benfica – Leipzig 1-2 (Seferovici ’84 / Werner ’69, ’79)

Clasament: 1. Leipzig 3p, 2. Zenit 1p, 3. Lyon 1p, 4. Benfica 0p

GRUPA H

Ajax – Lille 3-0 (Promes ’18, Alvarez ’50, Tagliafico ’62) – (Razvan Marin a ramas pe banca de rezerve la Ajax)

Chelsea – Valencia 0-1 (Rodrigo ’75)

Clasament: 1. Ajax 3p, 2. Valencia 3p, 3. Chelsea 0p, 4. Lille 0p.