SURPRINSE DE…PASAREA PHOENIX: UNIV.GOLDIS ICIM ARAD A PIERDUT LA GALATI!

Baschetbalistele arădene au debutat cu o înfrângere neaşteptată în noua ediţie de campionat,. Favorite la titlu, alături de Sepsi Sfântu Gheorghe, „galben-albastrele” au fost surprinse sâmbătă, pe malul Dunării, de o echipă din Galaţi care şi-a jucat şansa până în ultima secundă. Univ.Goldiş ICIM a jucat ceea ce trebuie doar în sfertul trei, în rest gazdele reuşind să îşi adjudece celelalte sferturi! Condusă la pauza mare cu 46-37, echipa pregătită de Jose Araujo a revenit în joc şi după 30 de minute avea avantaj minim, 56-59. Ultimele zece minute au fost dramatice, cu ICIM la conducere cu doar un minut înainte de final, 73-75, dar gazdele au renăscut precum pasărea Phoenix şi au marcat patru puncte în ultimele secunde, cu Filip pe post de „killer”! S-a terminat 77-75 (26-18, 20-19, 10-22, 21-16) şi Liga Naţională nu începe deloc bine pentru Stoenescu şi colegele sale.

Autocarul echipei a fost vandalizat!

Din tabăra arădeană s-au remarcat în special McCarthy şi Reid, principale marcatoare, în vreme ce la Phoenix au ieşit la rampă McKenzie şi Walter. O primă etapă deloc favorabilă Aradului, în condiţiile în care Sepsi a făcut instrucţie cu CSU Alba Iulia, în primul derby al campionatului, scor 70-36! Pentru Univ.Goldiş ICIM urmează miercuri meciul de pe teren propriu cu Danzio Timişoara. În altă ordine de idei, autocarul ICIM-ului a fost vandalizat la Galaţi, chiar în faţa hotelului în care era cazată echipa. Autocarul a fost zgâriat, fiind dezlipite toate inscripţiile şi logourile cu însemnele clubului. La fața locului a sosit o echipă de poliţişti care cercetează împrejurările evenimentului, cautându-se vinovaţii.

Galaţi: McKenzie 24 (1×2), Walter 15, Frost 15 (3×3), Filip 9 (1×3), Rochel 8, Demeter 4, Creţu 2.

Arad: McCarthy 20, Reid 15, Hadzovic 12 (2×3), Stoenescu 9 (3×3), Dyer 6, Karakasevic 6, Laza 5, Gill 2.