Steaua Roşie a furnizat surpriza serii, în Champions League

FC Barcelona şi Paris Saint-Germain au terminat la egalitate, 1-1, meciurile susţinute în deplasare cu Inter Milano, respectiv Napoli, marţi seara, în etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Barca a deschis scorul prin brazilianul Malcom (83), la primul său gol pentru catalani, după doar două minute de la intrarea pe teren, dar Mauro Icardi (87) a egalat pentru Inter. Barcelona s-a calificat în optimi cu acest egal.

PSG a marcat prima la Napoli, prin spaniolul Juan Bernat (45), dar Lorenzo Insigne (63 – penalty) a egalat. Şi partida tur s-a încheiat nedecis, 2-2, parizienii egalând în prelungiri.

Atletico Madrid şi-a luat revanşa în faţa Borussiei Dortmund, pe care a învins-o cu 2-0, prin golurile înscrise de Saul şi Griezmann, după ce în tur fusese surclasată cu 4-0.

Tottenham a obţinut o victorie remarcabilă, după ce a fost condusă de PSV încă din minutul 2. Harry Kane a reuşit ”dubla” în ultimul sfert de oră (78, 89).

Porto a dispus de Lokomotiv Moscova cu 4-1, după ce câştigase şi în Rusia, cu 3-1.

Rezultate:

Grupa A
AS Monaco – FC Bruges 0-4
Au marcat: Hans Vanaken 12, 17 – penalty, Wesley 24, Ruud Vormer 85.

Atletico Madrid – Borussia Dortmund 2-0
Au marcat: Saul Niguez 33, Antoine Griezmann 80.

Inter Milano – FC Barcelona 1-1
Au marcat: Mauro Icardi 87, respectiv Malcom 83.

Tottenham Hotspur – PSV Eindhoven 2-1
Au marcat: Harry Kane 78, 89, respectiv Luuk de Jong 2.

Napoli – Paris Saint-Germain 1-1
Au marcat: Lorenzo Insigne 63 – penalty, respectiv Juan Bernat 45.

1 Liverpool FC 4 2 0 2 7-5 6
2 SSC Napoli 4 1 3 0 4-3 6
3 Paris Saint-Germain 4 1 2 1 11-7 5
4 Steaua Roşie 4 1 1 2 3-10 4

Grupa D
FC Porto – Lokomotiv Moscova 4-1
Au marcat: Hector Herrera 2, Moussa Marega 42, Jesus Corona 67, Otavio 90+3, respectiv Jefferson Farfan 59.

Schalke 04 Gelsenkirchen – Galatasaray Istanbul 2-0
Au marcat: Guido Burgstaller 4, Mark Uth 57.

1 FC Porto 4 3 1 0 9-3 10
2 Schalke 04 4 2 2 0 4-1 8
3 Galatasaray 4 1 1 2 3-3 4
4 Lokomotiv Moscova 4 0 0 4 2-11 0.