Speranţele din tenisul de masă au dat teste în Croaţia

Micii jucători de tenis de masă de la CSM Arad, însoţiţi de antrenorul Cristian Dodean, au concurat zilele trecute la Zagiping, în Croaţia, la un puternic concurs internaţional. Cel mai bun rezultat l-a obţinut Andreea Craiu, medaliată cu argint pe echipe, alături de Cristina Sângeorzan (CSM Bistriţa) şi ocupantă a locului 5 la individual. Adela Strună s-a clasat pe 5 la individual şi pe echipe, Mădălina Orban a ocupat locul 6 pe echipe şi 10 la individual, Daria Măguran a fost a 17-a la individual şi s-a clasat pe 12 la echipe, Ionuţ Mortasifu a fost pe 17 la individual şi pe 12 la echipe, Mihai Şipoş pe 33 la individual şi pe 12 la echipe, iar Angela Morar a jucat în grupele de calificare, la individual şi s-a clasat pe 12 în proba pe echipe.

La fiecare categorie au evoluat peste 100 de sportivi, jucându-se două tururi preliminarii, apoi grupe de calificare, urmate de grupe principale şi tablou de „32”. Sportivii CSM-ului au concurat la următoarele categorii de vârstă: Măgurar, Morar, Şipoş şi Mortasifu la U11, Craiu la U13, iar Strună şi Orban la U15. „Un concurs foarte bun pentru copii, cu multe meciuri tari. Doar aşa pot creşte în valoare. Obiectivul e ca pe viitor să ne putem baza pe ei şi să formăm o nouă generaţie frumoasă”, spune Cristi Dodean.