Spectacol total în Liga Campionilor. Rezultate şi marcatori

Miercuri s-au jucat și ultimele 8 meciuri din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Seara a început cu o surpriză la Baku, acolo unde Atletico Madrid a fost ținută în șah de Qarabag. Trupa lui Simeone rămâne fără victorie după 3 meciuri din această ediție a Ligii Campionilor.

O altă surpriză a fost aproape să se producă la Torino, acolo unde finalista de anul trecut a câștigat greu duelul cu Sporting Lisabona. Echipa care în play-off a eliminat-o pe FCSB a deschis scorul grație unui autogol al lui Alex Sandro. Pjanic a egalat până la pauză, iar Mandzukic a adus pe final victoria lui Juventus.

Cu Stanciu și Chipciu rezerve neutilizate, Anderlecht nu a avut nicio șansă în fața lui PSG. Campioana Belgiei a fost învinsă cu 4-0, într-o partidă în care au marcat Neymar, Cavani, Mbappe și Di Maria. Mbappe a devenit adolescentul cu cele mai multe goluri marcate în UEFA Champions League (8), depășindu-l pe Patrick Kluivert (7).

Bayern Munchen s-a impus la scor de neprezentare într-o partidă în care Muller a devenit primul jucător german care înscrie în 10 sezoane din Liga Campionilor.

Barcelona a câștigat fără probleme 3-1, acasă cu Olympiakos. Messi a reușit golul cu numărul 100 într-o competiție europeană, dar catalanii au jucat mai bine de o repriză în 10 oameni. Pique a fost eliminat.

Meciul serii s-a jucat însă la Londra, pe Stamford Bridge, între Chelsea și AS Roma. Echipa lui Conte a avea deja 2-0 în minutul 37 și părea că cele trei puncte vor merge în contul albaștrilor. Capitolinii au avut o revenire de senzație. Kolarov a redus din diferență până la pauză și dubla lui Dzeko a adus-o pe Roma în avantaj. Nu aceasta avea să fie scorul final. Hazard a egalat în minutul 75 și duelul s-a terminat 3-3. (digisport.ro)

Liga Campionilor

GRUPA A

CSKA Moscova – Basel 0-2 (Xhaka 29, Oberlin 90)

Benfica – Manchester United 0-1 (Rashford 67)

GRUPA B

Anderlecht – PSG 0-4 (Mbappe 3, Cavani 44, Neymar 66, Di Maria 88)

Bayern Munchen – Celtic 3-0 (Muller 17, Kimmich 29, Hummels 51)

GRUPA C

Qarabag – Atletico Madrid 0-0

Chelsea – AS Roma 3-3 (D. Luiz 11, Hazard 37, 75 / Kolarov 40, Dzeko 64, 70)

GRUPA D

Juventus – Sporting Lisabona 2-1 (Pjanic 29, Mandzukic 84/ Alex Sandro aut. 12)

Barcelona – Olympiacos 3-1 (Nikolaou aut. 18, Messi 61, Digne 64 / Nikolaou 90 ).