Spania şi Germania se vor înfrunta în finala de pe Dacia Arena

Turneul final din Italia și-a aflat cea de a doua finalistă. După ce Germania s-a calificat în ultimul act al competiției în urma meciului România U21-Germania U21 2-4Spania a învins clar Franța și va întâlni campioana en-titre în finală.

Ibericii au dominat întreaga partidă, deși francezii au fost cei care au deschis scorul. ”Cocoșii galici” au marcat de la punctul cu var, după ce arbitrul bulgar a dictat lovitură de la 11 metri. Spania a egalat 12 minute mai târziu, prin Marc Roca, și a intrat la pauză cu avantaj, după golul înscris de Oyarzabal, din penalty.

Repriza a doua a înregistrat două goluri, ambele ale spaniolilor, care și-au asigurat poziția de finaliști la Euro 2019.

Spania-Germania este finala care va avea loc duminică, 30 iunie, la ora 21:45. Meciul se va disputa pe Dacia Arena, din Udine. (digisport.ro)