SORIN MINERAN A CASTIGAT DETASAT SEMIMARATONUL ARADULUI

Sorin Mîneran, atlet în vârstă de 24 de ani, a câştigat detaşat Semimaratonul Aradului, pe distanţa de 21 de kilometri, cu timpul de 01:09:21, record al traseului. Legitimat la CSM Arad, Mîneran a fost urmat în clasament de Josef Deme, cu 01:20:17 şi Mihaela Prundus, 01:21:16. La semimaraton au trecut linia de sosire 134 de concurenţi. Organizarea a lăsat mult de dorit şi în acest an, dovadă traseul deplorabil, cu mai mult macadam, pietriş şi praf în loc de asfalt, dar şi cu premii foarte mici în comparaţie cu alte competiţii de acest gen organizate în România. De exemplu, câştigătorul semimaratonului, Sorin Mîneran, s-a ales cu un premiu de doar 300 de lei!

Organizatorii s-au făcut de râs

Traseul a fost cu mult pământ şi petriş, iar pe mine personal m-a şocat faptul că circulaţia nu a fost oprită. Chiar era să dea un taxi peste mine, dar până la urmă nu s-a întâmplat nimic grav. Cel mai rău a fost pentru amatori, care nu erau obişnuiţi cu un astfel de traseu, în ceea ce mă priveşte a fost ok, o pregătire bună în vederea Naţionalelor”, ne-a declarat Sorin Mîneran. Pentru atletul de la CSM Arad urmează luna viitoare un cantonament la Piatra Arsă.

Vrea medalie la Naţionale

În august va concura la Campionatele Naţionale, pe distanţa de 10.000. de metri şi apoi la Semimaratonul României. “Obiectivul meu la Naţionale este în primul rând obţinerea unei medalii, dar îmi propun şi îmbunătăţirea timpului”, mai spune Sorin Mîneran, care în aceste zile se ocupă şi de pregătirea fizică a jucătoarei de tenis de masă Bernadett Balint, în pregătire pentru Campionatele Europene de juniori.