SOIMII PINCOTA A CASTIGAT PRIMUL AMICAL AL IERNII

Divizionara secundă arădeană a debutat cu victorie în amicalele din acest an, la capătul unui meci spectaculos, cu cinci goluri şi răsturnări de scor. Trupa pregătită de Dan Cuedan s-a impus greu pe terenul divizionarei a treia bihorene CSC Sînmartin, care a condus cu 2-1 la pauză. Juniorul Pantea a deschis scorul după 20 de minute, cu un şut sub transversală, dar gazdele au întors rezultatul după primele 45 de minute, prin reuşitele lui Grosu. „Alb-negrii” au schimbat liniile după pauză, iar asta s-a văzut pe tabelă, noua achiziţie Marco Enciu fiind în „prim-plan”.

Victorie venită după pauză

Atacantul Pîncotei a egalat la 2 în minutul 60, după un şut puternic de la 25 de metri. Victoria arădenilor avea să vină cu trei minute înaintea finalului, atunci când Gîlcă a fost faultat în careu. Flavius Cuedan a transformat cu precizie de la punctul cu var şi s-a terminat 3-2 în favoarea „şoimilor”. Dan Cuedan a început amicalul cu bihorenii cu următorul „11”: Pașcalău – Pantea, Lung, Suciu, Vițu – Huțanu, Mitu, Issa, Bulzan – Sălăjan, Burian. În repriza a doua, Pîncota a evoluat în formula: Pașcalău (60 Irimia) – Maghici, Lengyel, Traore, Siminic – Gâlcă, Dubeștean, Cuedan, Gavrilescu – Enciu, Alin Mihai.

Noile achiziţii au adus un plus

A fost un antrenament bun, după o săptămână de antrenamente solicitante. Noile achiziţii au venit cu un plus, iar asta s-a văzut încă de la primul amical. Am luat uşor golurile şi am tratat cu uşurinţă câteva faze de atac, dar până la urmă am câştigat meritat. Sunt şi unele aspecte care mă nemulţumesc, unii jucători ne-ar putea părăsi dacă nu îşi schimbă atitudinea”, spune Dan Cuedan. Formaţia din Podgorie dispută săptămâna viitoare alte două amicale, ambele în deplasare: miercuri cu Millenium Giarmata şi sâmbătă la Timişoara, cu liderul din B2, ACS Poli.