„SOIMII” NU AU PRINS ARIPI NICI IN ZAVOI: VALCEA – PINCOTA 1-0

Şoimii Pîncota a început cu o înfrângere returul din „B2”. Trupa lui Dan Cuedan a avut ghinionul de a înfrunta CSM Râmnicu Vâlcea, echipă care dorea să se revanşeze în faţa suporterilor după numirea în funcţia de antrenor a lui Alex Pelici. Schimbarea făcută pe banca tehnică de oficialii clubului din Zăvoi a dat roade şi cu un nou sistem, 4-2-3-1, CSM s-a impus cu 1-0 în faţa Pîncotei. Decişi să evite emoţiile calificării în play-off, oltenii au preluat din start controlul partidei, iar Pîrvulescu şi Geantă au ratat de puţin deschiderea scorul în primele zece minute. Acelaşi Geantă şi Briceag au ratat alte două oportunităţi în minutele 32 şi 37, anunţând unica reuşită a meciului. Era minutul 39, când căpitanul Pîrvulescu înscria cu un şut superb de la 25 de metri, în vinclu, lăsându-l pe Irimia fără replică. Băd a cerut apoi un penalty la o cădere în careu, dar jocul a fost lăsat să continue.

Învinşi după un nou euro-gol

„Şoimii” nu au prins aripi nici în partea a doua, cu toate că ocazii au fost la poarta gazdelor. Sălăjan, Băd sau Lung puteau marca, dar lipsa lucidităţii la finalizare a păstrat tabela neschimbată. Finalul le-a aparţinut celor de la CSM, Nkongue şi Cîju ratând singuri cu Irimia. Totuşi, Pîncota putea pleca cu un punct din Zăvoi, însă centralul Iugulescu nu a acordat nimic la căderea în careu a lui Sălăjan, faultat clar în opinia lui Cuedan. Băd a ratat în prelungiri o altă şansă mare de gol, astfel că meciul s-a încheiat cu victoria la limită a formaţiei vâlcene, 1-0. Pîncota rămâne pe locul nouă în seria a II-a a ligii secunde, cu o singură victorie în 11 meciuri şi la doar un punct distanţă de ultima clasată, CS Caransebeş, iar norii se adună tot mai mult deasupra Podgoriei arădene.

Vâlcea: Fejer – Samson, Deaconescu (55 Cucui), Pîrvulescu (cpt.), Briceag – Ov.Popescu, Iordache, Konyeha (72 Ad.Popa), Cîju, Geantă – Coman (77 Nkongue). Antrenor: Alex Pelici

Pîncota: Irimia (cpt.) – Maghici, Lenygel, Lung (68 Gîlcă), Siminic – Suciu, Dubeştean, Polgar (80 Sălăjan), Cuedan – Băd, Mihai (46 Bulzan). Antrenor: Dan Cuedan.