Şoimii Lipova a obţinut prima victorie în Liga a III-a

Nou promovata a obţinut, sâmbătă, o victorie clară în etapa a treia din “C4”, impunându-se cu 3-0 în faţa celor de la Hermannstadt II. După o primă repriză ceva mai anostă, controlată totuşi de Lipova, golurile au venit în ultimele 20 de minute. În decurs de doar şapte minute, “şoimii” lui Flavius Sabău au rezolvat meciul, prin reuşitele lui Kocsis (min.71) şi Vasinc (min.75, 78). Antrenorul Lipovei s-a gândit şi la meciul de Cupă, cu Sebişul, Piţ şi Trabalka evoluând ceva mai puţin, în vreme ce Calvin, uşor accidentat şi Sergiu Popa, răcit, au fost menajaţi. Lipova a început meciul cu a doua echipă a Sibiului în formula: Iliescu – Kocsis, Bier, Bercu, Mandache – Lăcustă (56 Piţ), Jichici, Copil (82 Vasiu), Filimon (79 Vasile) – Vasinc, Trabalka (56 Deta). E prima victorie stagională pentru “şoimi”, care au ajuns la cota 4 în clasament, după trei etape. Urmează cel puţin 180 de minute oficiale, marţi în Cupă şi sâmbătă în campionat, împotriva mult mai experimentatei Naţional Sebiş.
Primul succes şi pentru sebişeni
Formaţia pregătită de Alin Chiţa a bifat şi ea prima victorie a sezonului, 2-0 în deplasare la Giarmata. Ruţă şi Enciu au marcat în partea a doua pentru sebişeni, care au şi ei moral înaintea meciului cu Lipova, din Cupa României, programat la Pîncota. Singura reprezentantă a judeţului nostru învinsă în etapa din Liga a III-a a fost Gloria Lunca Teuz Cermei, 0-1 în deplasarea de la CSU Craiova II. Arădenii au luat gol repede, în minutul 1, autor Mihăilă. Cermeiul a făcut un joc mai slab, dar la fel ca celelalte echipe arădene, e la cota 4 în clasament.

15.Becicherecu Mic 2 0 0 2 1-12 0

Etapa viitoare (15-16 septembrie): CSM Lugoj – Şcolar Reşiţa, Hermannstadt 2 Sibiu – CSU 2 Craiova, Cetate Deva – ACS Şirineasa, ACSO Filiaşi – Becicherecu Mic, Lunca Teuz Cermei – ACS Ghiroda, Naţional Sebiş – Şoimii Lipova, Internaţional Băleşti – Millenium Giarmata, CN Pregătire Timişoara stă.