Șoimii Lipova a încheiat festiv anul revenii în Liga a III-a

Șoimii Lipova a revenit, după trei decenii, în al treilea eșalon al fotbalului românesc, iar finalul de an a fost marcat cum se cuvine de gruparea condusă de Radu Pop. 2017 a început excelent pentru șoimii lui Flavius Sabău, cu victorii în toate meciurile oficiale din prima jumătate a anului, 22 la număr, 15 în campionatul Ligii a IV-a, cele două de la barajul de promovare și alte cinci în Cupa României. Chiar dacă turul de campionat din C4 nu a fost tocmai reușit, dovadă clasarea Lipovei pe locul 11, conducătorii, antrenorii, membrii staffului și fotbaliștii în „alb-albastru” au încheiat festiv anul, cu un banchet.

Concluziile le trage președintele clubului, Radu Pop: „Mulțumesc tuturor celor care au fost alături de noi în acest an, domnului primar Mircea Jichici, domnului city manager, Petru Cociș și, bineînțeles, domnilor consilieri locali fără suportul cărora noi nu am fi existat. Nu-i putem uita nici pe domnii de la Primăria Pâncota, pentru că ne-au găzduit în acest tur de campionat. Suporterii noștri trebuie să știe că-i apreciem mult și le mulțumim și lor pentru susținere, chiar și în meciurile din deplasare. Despre planuri de viitor mai puține acum, sper doar să ne revedem și în 2018 cel puțin în aceeași formulă și să arătăm că avem valoare și să obținem rezultate mai bune.”

Tortul în forma unui teren de fotbal, cu stema Șoimilor pe el a fost piesa de forță a serii festive, cu promisiunea că Lipova va face o figură și mai frumoasă anul viitor.