Şoimii Lipova a debutat cu dreptul în noul sezon

Şoimii Lipova s-a impus cu 3-1 (0-0) în prima etapă a noii ediţii de campionat din Liga a III-a. O rundă inaugurală în care am avut parte, deja, de primul derby judeţean.

Trupa lui Flavius Sabău a câştigat greu dar meritat duelul de la Pâncota, acolo unde lipovanii îşi dispută în tur meciurile de acasă. Sebişul are un start modest de stagiune, după ce şi în Cupă a fost eliminată de Cermei şi apele sunt tulburi pe malul Crişului.

Naţional a fost mai insistentă în prima repriză a partidei din Podgorie, Enciu nimerind bara în minutul 38, dar lucrurile s-au schimbat în partea a doua.

Totuşi, cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, Mărgărit marcând cu capul, la colţul scurt, după un corner executat de Ruţă, în minutul 58.

Ultima jumătate de oră le-a aparţinut însă celor din Lipova, care au egalat imediat după pauza de hidratare: era minutul 70, când tot după un corner, executat de Burlă, M.Popa a încris cu un şut de la marginea careului.

Când meciul părea că se îndreaptă spre un egal, a venit finalul incendiar de joc, cu două goluri în contul gazdelor. Mai întâi, în minutul 89, Paşcu a marcat din 14 metri, uşor lateral dreapta, pentru ca în primul minut al prelungirilor să se facă 3-1: Sulea a pasat de pe stânga, Trabalka (foto) a preluat, a driblat scurt doi adversari și a trimis în dreapta lui Horvat.

Victorie mare pentru Şoimii Lipova, formaţie ce îşi propune în acest sezon o clasare în primele cinci locuri din seria a IV-a. Astăzi vine rândul altor două echipe arădene să debuteze: nou promovata Crişul Chişineu Criş primeşte pe teren propriu vizita Metalurgistului Cugir, iar Cermeiul are meci, tot acasă, cu Şcolar Reşiţa. Ambele partide încep la ora 18.

Lipova: Filip – Savin, Calvin, Bercu, Filimon – C.Poiană (66 Burlă), M. Popa, S.Popa (78 Dobrean), D.Rusu (78 I.Paşcu) – Sulea, Trabalka.

Sebiș: Horvat – Poștoarcă, Pîslaru, Dumitrache, Stepancev – Pintea, Ruță (87 Ciochină) – Mărgărit (78 Susan), Onțel, Cl.Vereș (63 Goşa) – Enciu (82 Szekely).