SOIMII AU ZBURAT IN „B”: PINCOTA E IN SARBATOARE DUPA PROMOVARE!

Şoimii Pîncota şi-a asigurat astăzi promovarea în Liga a 2-a, după victoria cu 2-0 pe teren propriu, în faţa celor de la Naţional Sebiş, meci contând pentru etapa a 9-a din play-off-ul din C5. Carlos Burian a realizat dubla care a dus trupa din Podgorie în eşalonul secund, goluri reuşite în minutele 40 şi 73! Miza şi-a pus amprenta serios pe evoluţiile celor două echipe, care au jucat prudent şi fără să rişte prea mult. Totuşi, gazdele au fost la timonă, dominând în special tactic meciul, iar valoarea şi-a spus până la urmă cuvântul. Cei aproximativ 500 de spectatori au explodat pentru prima oară în minutul 40, când Burian, excelent angajat de Dubeştean, a pătruns în careu şi a marcat pe lângă Merşca, ieşit în întâmpinare.

Acelaşi Burian putea majora diferenţa imediat după pauză, în minutul 51, dar în postură de singur cu portarul a şutat puţin alături. Peste un minut, Mândruşcă a înscris cu capul după un corner, dar centralul Balaci a acordat fault în atac, spre nemulţumirea sebişenilor. Naţional a continuat să fie neputincioasă, iar Pîncota a negociat foarte bine avantajul, reuşind să dea lovitura decisivă.

În minutul 73, Maghici a executat un corner de pe stânga, Lung a recentrat cu capul în 3 metri, de unde Burian a marcat pentru 2-0. Conturile aveau să fie încheiate cu un sfert de oră înainte de final, când Albert a văzut al doilea galben şi implicit roşu după un fault dur asupra lui Maghici. Finalul a consemnat o victorie clară şi meritată a celor de la Şoimii Pîncota, promovată cu o etapă înainte de finalul campionatului. În tabăra  şoimilor s-a declanşat fiesta, iar echipa a sărbătorit alături de suporteri promovarea istorică în Liga a 2-a.

Pîncota: Pașcalău – Iovan (53 Suciu), Lung, Lengyel, Vițu – Maghici, Rusu (84 Bebe Mitu), Issa, Dubeștean – Alin Mihai (90 Hosu), Burian (75 Bulzan).

Sebiș: Merșca – Mînecan, Albert, Morariu, Neacșu – Coțan, Chindriș (46 Blănaru), Balint (81 Galea), Bozian, Digbeu – Mîndrușcă (66 Dobricean).