Simona Halep se află în faţa primei semifinale din 2017

Simona Halep e la un meci distanță de prima semifinală din 2017. După victoria clară obținută în fața Barborei Strycova, cu 6-2 6-3, cea mai bună jucătoare din România o va întâlni pe letona Anastasija Sevastova, în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Stuttgart.

Partida va începe vineri, în jurul orei 21:30, după încheierea confruntării dintre Laura Siegemund și Karolina Pliskova (care va începe nu mai devreme de ora 19:30) și va fi transmisă în direct şi în exclusivitate la Digi Sport 2.

Halep, care n-a reușit să ajungă mai sus de faza sferturilor de finală în niciun turneu jucat în actualul sezon, se află într-o formă foarte bună – ea nu a pierdut niciun set în cele trei meciuri jucate pe zgură în 2017. Este vorba despre cele două confruntări din Fed Cup, de săptămâna trecută, cu Heather Watson și Johanna Konta și de cea cu Strycova, din runda precedentă de la Stuttgart.

Și următoarea ei adversară, Sevastova, vine tot după o victorie în fața lui Konta, 6-3 7-5, în optimile de finală ale turneului Premier din Germania. Anterior, în primul tur, ea trecuse de Sam Stosur, cu 6-1 4-6 6-3.

Cea mai bună performanță a letonei în 2017 o reprezintă semifinala jucată la Dubai, acolo unde a fost învinsă, în drumul spre finală, de Caroline Wozniacki.

Meciul de vineri, din sferturile de finală de la Stuttgart, va fi o reeditare a finalei de anul trecut a Open-ului de la București. Atunci, Simona Halep și-a adjudecat al doilea trofeu WTA pe zgura din România, după un 6-0 6-0 în fața letonei. Anterior, cele două s-au mai întâlnit de patru ori: Sevastova a câștigat două confruntări, Halep, una, iar o alta s-a încheiat cu abandonul româncei în momentul în care adversara conducea cu 5-0.

Învingătoarea meciului va juca în semifinale cu cea care va câștiga sfertul Siegemund – Pliskova.

Tot vineri, înaintea meciului lui Halep, alte două românce vor evolua în sferturile de finală ale turneului International de la Istanbul. Mai întâi, Irina Begu, favorită trei, o va întâlni pe Bașak Eraydin, de la ora 12:30, iar, apoi, nu mai devreme de ora 19:00, Sorana Cîrstea, cap de serie numărul cinci, se va duela cu principala favorită din Turcia, Elina Svitolina. Ambele meciuri vor fi în direct şi în exclusivitate la Digi Sport 2.

Sursă: digisport.ro