Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce s-a impus în faţa chinezoaicei Shuai Zhang (50 WTA), scor 7-6 (4), 6-1. Halep a avut dificultăţi doar la începutul primului set, când Zhang a condus cu 3-0 şi 4-1. Românca a egalat la patru, iar ulterior la şase, iar actul inaugural a intrat în tie-break, unde Simona Halep a câştigat cu 7-4, după 58 de minute.

În actul secund, românca a fost lipsită de emoţii, cedând un singur game. Halep a câştigat setul secund cu 6-1, iar partida s-a încheiat după o oră şi 27 de minute. Astfel, Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă din carieră la Wimbledon. În 2014, constănţeanca ajungea tot în semifinale, dar era eliminată de canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-7, 2-6.

În penultimul act al acestei ediţii de la Wimbledon, Simona Halep va înfrunta câştigătoarea meciului Elina Svitolina (8 WTA) – Karolina Muchova (68 WTA). Cele două se vor întâlni, marţi, în jurul orei 17:00.