Simona Halep s-a calificat în optimi la Wimbledon

by Florian Popa

Românca Simona Halep s-a calificat vineri în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o cu 6-3, 6-1 pe belarusa Victoria Azarenka într-un duel dintre doi foşti lideri mondiali ai tenisului feminin.
Simona Halep, 27 de ani, locul 7 WTA, a terminat învingătoare după numai o oră şi 6 minute. Ea a obţinut 176.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA pentru calificarea în optimi de finală.
Azarenka (29 de ani, 40 WTA) a început bine şi a condus cu 3-1, după un break, însă apoi a fost în dificultate. Halep, cu un joc variat, a câştigat şase ghemuri consecutive şi şi-a adjudecat primul set, 6-3, apoi a avut 1-0 în setul secund. După 1-1 în setul 2, Halep a câştigat cinci ghemuri la rând şi a obţinut un succes clar, 6-3, 6-1.
Halep a avut nouă greşeli neforţate, faţă de cele 33 ale adversarei sale. Românca nu a avut nicio dublă greşeală, faţă de cele trei ale belarusei.
Cele două jucătoare se mai întâlniseră până acum de patru ori, bilanţul victoriilor fiind egal, 2-2. Halep s-a impus în singurul meci dintre ele care a mai avut loc pe iarbă, în 2017, tot la Wimbledon.
Halep o va întâlni în optimi pe învingătoarea dintre jucătoarea americană Cori Gauff (15 ani, 313 WTA) şi slovena Polona Hercog (28 de ani, 60 WTA).

Sursa: agerpres.ro