Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros!

Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, scor 6-4, 3-6, 6-3, și s-a calificat în cea de-a doua finală de Mare Șlem a carierei. În finală, românca se va duela cu Jelena Ostapenko, care a trecut de Timea Bacsinzky.

Simona a învins-o pe cehoaică după un nou meci dramatic, de mare angajament, în care a reușit să depășească momentele negative din setul secund și să încheie în stil de mare campioană decisivul.

Simona a făcut uitată evoluția mai slabă din startul meciului de miercuri cu Svitolina și a pornit perfect în meciul cu Pliskova, reușind break-ul în game-ul trei al partidei.

Deși a mai avut șanse să câștige pe serviciul adversarei, Halep irosind alte trei mingi de break, cele două și-au păstrat serviciul până la finalul manșei, Halep închizând setul cu mult calm, la patru, după ce nu și-a pierdut serviciul nici măcar o dată.

Pliskova și-a ridicat considerabil nivelul jocului în setul secund. Loviturile cehoaicei au devenit mai puternice, mai plasate, și, pe deasupra, serviciul acesteia a fost la cote înalte.

Simona și-a pierdut serviciul în game-ul șase, a ratat cele trei șanse de a-și lua serviciul înapoi, iar Pliskova nu a mai ezitat până la final și a închis setul.

Jucătoarea noastră a început mult mai montată setul decisiv, servind bine și punând constant presiune pe serviciul cehaoicei.

Break-ul a venit în game-ul patru, când Simona a reușit câteva puncte de toată frumusețea. Apoi, și-a consolidat avantajul salvând două mingi de break ale Pliskovei.

Simona și-a pierdut în cele din urmă serviciul, însă l-a recuperat cu mult calm, și-a păstrat cumpătul, și a închis meciul.

Sursă: gsp.ro