SIMONA HALEP O ELIMINA PE CAMILA GIORGI SI MERGE IN OPTIMI LA MIAMI

by Cosmin Mihuta

Simona Halep s-a calificat în optimi la turneul de la Miami, după ce a -învins-o pe Camila Giorgi, scor 6-4, 7-5.
Românca a avut serios de muncă în faţa lui Giorgi, care i-a pus constant probleme. Forţa loviturilor jucătoarei din Italia i-a dat mari bătăi de cap Simonei, însă numărul trei mondial a reuşit să îşi respecte blazonul.
Antrenorul Victor Ioniţă a ajutat-o şi el să treacă peste un moment greu al partidei. De la 3-2 cu break avans, Simona era condusă cu 4-3 şi a cerut intervenţia tehnicianului. Sfaturile sale au ajutat-o, românca reuşind să cîştige următoarele 4 game-uri şi primul set.
Setul doi a fost şi mai dificil de abordat. Simona a cîştigat de trei ori pe serviciul adversarei, însă Giorgi a revenit de fiecare dată, chiar şi la 5-4, cînd românca a servit pentru cîştigarea meciului. Jucătoarea noastră n-a mai ratat însă şi a doua oportunitate, ivită două game-uri mai tîrziu.
În optimi, Simona o va întîlni pe învingătoarea dintre Viktoria Azarenka şi Flavia Pennetta.

Sursa: gsp.ro