SIMONA HALEP JOACA IN TURUL TREI LA US OPEN IN NOAPTEA DE SAMBATA SPRE DUMINICA

Simona Halep, locul 2 WTA, va evolua în turul al treilea de la US Open cu americanca Shelby Rogers, locul 154 WTA, venită din calificări, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la ora 02:00, ora României, conform programului anunțat de organizatori.

Meciul lui Halep cu Rogers este primul din sesiunea de seară de pe arena Arthur Ashe. Halep și Rogers nu s-au mai întâlnit până acum. Simona Halep a ajuns în turul trei la US Open într-o oră şi 20 de minute. A doua favorită La ultimul turneu de Grand Slam al anului a învins-o în primul set pe Kateryna Bondarenko cu 6-3.

Ucraineanca, locul 104 WTA, a fost egala Simonei în actul secund până la 4-4. Halep a reuşit break-ul s-a impus cu 6-4. Pentru calificare, românca şi-a asigurat peste 120 de mii de dolari şi 130 de puncte WTA. Partida Simonei Halep cu Rogers va fi LIVE TEXT pe www.digisport.ro. Duelul româncei va fi urmat pe arena Arthur Ashe de meciul dintre Andy Murray și Thomaz Bellucci, din proba masculină.

Americanca Shelby Rogers a reușit în întreaga carieră o singură victorie împotriva unei jucătoare din Top 10 WTA. Dar ce victorie! Anul trecut, la Montreal, în turul doi, a învins-o pe Eugenie Bouchard, care era locul 8 mondial atunci, cu 6-0, 2-6, 6-0.

Sursă: digisport.ro