Simona Halep este noua campioană de la Roland Garros!

Simona Halep (1 WTA) este noua deținătoare a titlului de la Roland Garros! Liderul mondial a învins-o în finală pe Sloane Stephens, scor 3-6, 6-4, 6-1, după puțin peste 2 ore de joc, și și-a adjudecat primul trofeu de Mare Șlem al carierei după o revenire fabuloasă!

Halep nu a amintit aproape deloc pe durata primului set de intensitatea etalată în timpul semifinalei cu Muguruza. Românca a jucat temător, a evitat să caute colțurile terenului, iar atacurile sale au fost complet lipsite de profunzime.

Stephens nu a făcut decât să se apere, a absorbit mingile moi trimise de Simona și a atacat fără milă. În rest, nu a putut decât să asiste la greșelile neforțate ale Simonei, care după 3 game-uri avea deja 7 neforțate.

Halep nu și-a mai pierdut serviciul, însă break-ul inițial reușit de Stephens a fost suficient pentru ca americanca să „fugă” cu primul set.

Setul secund a început dezastruos pentru Simona, care și-a pierdut rapid serviciul, iar Stephens a făcut 2-0. O situație extrem de ingrată, nebănuită nici de cei mai pesimiști fani!

Deși privirea ei nu oferea cele mai îmbucurătoare semnale, Simona a luptat impresionat și a câștigat următoarele 4 game-uri. Halep a pornit seria loviturilor agresive, care i-au lipsit cu desăvârșire în primul set.

După încă două game-uri de rătăcire, în care Stephens a egalat la 4, Simona a găsit resursele necesare pentru a forța și a-și adjudeca setul secund.

Halep a apelat la o pauză de vesiar după câștigarea setului secund, iar ulterior a manageriat excelent primele game-uri ale decisivului. A revenit din două situații dificile pe propriul serviciu, a făcut break exact când trebuia, iar scorul arăta nesperat: 3-0 pentru Simona Halep.

Următorul game a fost unul de-a dreptul imens! Condusă cu 30-40, Halep s-a apărat uluitor, a câștigat un schimb dramatic și a reușit al doilea break al partidei.

Simona a terminat glorios meciul, câștigând finala total meritat. Primul trofeu de Mare Șlem al carierei, o adevărată descătușare după alte 3 finale pierdute la limită!

Simona a savurat momentul victoriei în lojă, unde toți apropiații, în frunte cu Darren Cahill, au felicitat-o cu lacrimi în ochi. (sursă: gsp.ro)