DUEL 100% ROMÂNESC LA MADRID! PATRU ROMÂNCE SUNT ÎN SFERTURI

4 românce sunt în sferturile de finală ale turneului de la Madrid: Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig. Halep şi Begu sunt primele care vor evolua azi, în cea de-a treia partidă de pe terenul 1. Întâlnirea va începe în jurul orei 16:00 şi va fi live text pe digisport.ro şi pe m.digisport.ro.

Simona şi Irina s-au mai întâlnit până acum de 3 ori, Halep impunându-se de fiecare dată. De altfel, Begu nu a reuşit să-i ia niciun set până acum sportivei din Constanţa.

Simona Halep s-a calificat în sferturi după ce a întrecut-o pe elveţianca Timea Bacsinszky în două seturi, 6-2, 6-3. Simona Halep (24 ani, 7 WTA), a şasea favorită a competiţiei, s-a impus după o oră şi 12 minute în faţa lui Bacsinszky (26 de ani, 15 WTA), care a fost cap de serie N. 10 în turneul de la Madrid. Halep şi-a asigurat un cec de 114.560 euro şi 215 puncte WTA.

Irina Begu s-a calificat în sferturi după ce a întrecut-o pe Christina McHale (SUA), cu 6-7 (6), 6-4, 6-4. Begu (25 ani, 34 WTA) s-a impus după două ore şi 37 de minute în faţa unei adversare de 23 de ani, care ocupă locul 59 în lume. Begu şi-a asigurat un cec de 114.560 euro şi 215 puncte WTA.

În celelalte două partide din sferturi în care evolueză românce, Cîrstea (26 ani, 127 WTA) o va înfrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia), numărul 38 mondial (în jurul orei 16:00), în timp ce Patricia Ţig (21 ani, 134 WTA) se va duela pentru un loc în semifinale cu australianca Samantha Stosur (32 ani, 23 WTA), de la ora 22:30.

Programul „sferturilor” de la Madrid:

Chirico – Gavrilova – 13:00
Halep – Begu – în jurul orei 16:00
Cibulkova – Cîrstea – în jurul orei 16:00
Stosur – Ţig – 22:30

În semifinale, învingătoarea dintre Halep şi Begu va întâlni câştigătoarea sfertului 4, Stosur – Ţig.

Sursă: digisport.ro