Set şi meci pentru UTA! Ce derby va fi la Timişoara…

UTA a obţinut, astăzi, o victorie categorică la Clinceni, luând astfel o opţiune serioasă în lupta la promovare, asta chiar înaintea derby-ului cu Poli! Meciul cu Academica, cu Marius Lăcătuş şi antrenorul Mioveniului, Florin Marin, aflaţi în tribune, a fost arbitrat de Alexandru Tudor, care l-a înlocuit în ultimul moment pe Marian Balaci, accidentat. Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, cu puţine faze de poartă. Gazdele au ratat prima ocazie, Marin reluând periculos cu capul în minutul 19, dar Miron a fost atent şi a reţinut. La prima apariţie periculoasă, UTA a deschis scorul în minutul 21: Burlă a executat bine o lovitură liberă de la 35 de metri, lateral dreapta, iar mingea înşelătoare l-a păcălit pe Matache, golgheterul Petre atingând mingea înainte să intre în plasă. Copil putea mări avansul arădenilor în minutul 40, dar şutul său din 20 de metri a fost respins de Matache, cu un reflex frumos. Pe final de prim mitan, Filaret, accidentat, a fost înlocuit de Muntean, în centrul apărării trecând Adili, alături de Manea, asta în condiţiile absenţei lui Gligor.
Hatrick reuşit de golgheterul Petre
Marin şi Curtuiuş au avut primele ocazii ale părţii secunde, una care a debutat în aceeaşi notă mediocră, cu un joc lent de ambele părţi, fără realizări deosebite. Strătilă l-a încercat şi el pe Matache, cu un şut din unghi la colţul scurt, dar fostul dinamovist a fost atent şi a respins şutul. Ocazia partidei a fost ratată după exact o oră de joc, atunci când Coman, scăpat singur, s-a complicat şi a fost blocat in extremis de Miron, ieşit bine la întâmpinare. Nimic nu anunţa ceea ce avea să se întâmple în ultima jumătate de oră…Fără să facă un joc solid, UTA şi-a atins scopul, închizând culoarele spre poarta lui Miron, iar golgheterul Petre a lovit decisiv cu un sfert de oră înaintea finalului. Atacantul UTA-ei a înşiruit trei adversari, după o cursă de 30 de metri şi a marcat cu un şut excelent de la marginea careului, la colţul lung. Peste doar două minute, Petre a făcut hatrick-ul, lobându-l pe Matache după o pasă filtrantă de la Curtuiuş, iar UTA închidea conturile în minutul 76, scor 0-3. Clinceniul a căzut total, iar în minutul 78 a rămas în “10”, după ce Cruceru a fost eliminat pentru două galbene.
Cinci goluri în nici 20 de minute
În minutul 82 s-a făcut 4-0 pentru UTA, Curtuiuş înţepând balonul cu şpiţul din 6 metri, după o bîlbâială în careul gazdelor. La un minut distanţă, Burlă şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un şut din 7 metri, lateral stânga, în urma unei pase a lui Vîlceanu şi “roş-albii” făceau spectacol. În prelungiri, Stahl a stabilit scorul final, unul de tenis, cu un şut la colţul lung de la 16 metri, pentru cea mai convingătoare victorie arădeană a sezonului. Erik Lincar e umilit, astfel, la debutul său pe banca tehnică a Clinceniului.
Cu toţii la Timişoara!
UTA se impune cu un entuziasmant 6-0 şi are moral excelent în vederea marelui derby de duminică, 21 mai, ora 19, cu ASU Poli, când probabil mii de arădeni îşi vor susţine favoriţii la Timişoara. Echipa arădeană rămâne pe locul 2 în Liga a II-a, la un punct peste Sepsi dar şi cu un meci mai mult disputat, dar e acum mare favorită în faţa Mioveniului la locul 3, care duce la baraj. Laurenţiu Roşu a început confruntarea de azi în formula: Miron – Adili, Manea, Filaret (44 Muntean), Burlă – Strătilă (67 Stahl), Copil, Chindriș, Vâlceanu – Curtuiuș, Petre.

18.Tărlungeni 31 2 5 24 15-72 1

Etapa viitoare (19-21 mai): Chindia – Olimpia, FC Brașov – Academica, Brăila – Afumați, Reșița – Luceafărul, Foresta – Sepsi, ASU Poli – UTA, Balotești – Tărlungeni 3-0 (f.j.), Rm.Vâlcea – Juventus 0-3 (f.j.). Călărași și Mioveni stau.