Sebişul câştigă cu Lipova şi se gândeşte iar la promovare

Derby-ul arădean al echipelor neînvinse în returul din “C4”, Şoimii Lipova şi Naţional Sebiş, a revenit oaspeţilor, care s-au impus la limită în meciul de la Pâncota, cu 1-0. Meciul a contat pentru etapa a 19-a, reprogramată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Cele trei puncte au fost decise de un penalty transformat de Săulescu, în minutul 12, la un fault în careu comis de Iova asupra aceluiaşi jucător sebişean. Formaţia lui Flavius Sabău a alergat tot meciul după egalare şi chiar o putea obţine în minutul 88, când Deta, scăpat singur, a tras peste poartă. Pe contraatac, Sebişul putea închide conturile, Săulescu trimiţând în transversală.

S-a terminat cu victoria italiană a Sebişului, trei puncte foarte mari cu care trupa pregătită de Călin Cojocaru e pe locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu Reşiţa lui Opriţa şi la zece lungimi distanţă, dar un joc mai puţin disputat, de liderul din Şirineasa. În schimb, Lipova întrerupe seria pozitivă din retur, dar “şoimii” au arătat bine şi în duelul cu Naţional. Într-un alt meci al etapei, Gloria Lunca Teuz Cermei a pierdut la ACS Ghiroda, cu 2-0, golurile gazdelor fiind marcate de Baranyi, minutul 18 și Neamțu, în minutul 90+2.

Lipova: Iliescu – Iova (Kocsis), Calvin, Dulap, Filimon – Cr.Poiană, Dobrean (Jichici), Vasiu (Duță), D.Rusu – Vasinc, Himcinschi (Deta).
Sebiș: I.Poiană – Poștoarcă, Pîslaru, Dumitrache (Basic), Siminic – Ruță (Petculescu), Pintea – Săulescu, Mărgărit (Susan), Onțel – Enciu (Sz. Vereș).