Sebişul bate Ghiroda, iar Lipova scapă victoria printre degete

Egal frustrant pentru “şoimi”, în fieful celor de la Cetate Deva, într-un meci contând pentru etapa a şasea din “C4”. Nou promovata a avut prim-planul în acest meci, conducând cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Trabalka. Acelaşi atacant arădean a fost în două rânduri aproape de majorarea scorului, ocazii ce aveau să se răzbune cu un sfert de oră înaintea finalului, la autogolul lui Calvin. Totuşi, formaţia pregătită de Flavius Sabău putea reveni acasă cu toate cele trei puncte, dacă Filimon nu rata un penalty în prelungiri, la utima fază a meciului, după ce Piţ a fost faultat în careu. Şoimii Lipova a evoluat în “cetate” în formula: Iliescu – Kocsis, Calvin, Bercu, Stoin – Piț, Copil (Vasile), S.Popa (Vasiu), Deta (Jichici) – Filimon, Trabalka (Vasnic).
Sebişenii îşi revin şi urcă pe 5
Naţional Sebiş şi-a revenit repede după duşul rece de la Craiova, câştigând cu 2-0 în faţa timişenilor de la Ghiroda. Deschiderea scorului a venit după o jumătate de oră de joc, marcator Săulescu, pentru ca în partea a doua, în minutul 70, Enciu să închidă definitiv conturile. Trei puncte importante pentru trupa de pe malul Crişului, aflată în urmărirea plutonului fruntaş. Alin Chiţa a început partida în următoarea distribuţie: Poiană – Poștoarcă, Pintea, Dumitrache, Siminic – Ruță (S.Vereş) – Săulescu (Pâslaru), Petculescu, E.Dică, Cl.Vereș (Voinescu) – Ionică (Enciu). Cermeiul a stat în această rundă. Sebişul urcă pe locul 5, cu zece puncte, la cinci distanţă de liderul Şirineasa, iar Lipova stă comod la mijlocul clasamentului, cu opt puncte.