Scandal în Fed Cup: Năstase evacuat! Konta, în lacrimi la Mamaia

Simona Halep a învins-o pe Heather Watson cu 6-4, 6-1, sâmbătă, la Tenis Club IDU din Mamaia, în primul meci al întâlnirii dintre echipele de tenis ale României și Marii Britanii din barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.

Halep (25 ani, 5 WTA), care s-a impus în 69 de minute, a câștigase și cele trei meciuri anterioare cu Watson (24 ani, 113 WTA), în 2013, în primul tur la US Open, cu 4-6, 6-4, 6-2, în 2014, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-2, 6-4, și anul trecut la Miami, în optimi, cu 6-3, 6-4.

Pe o vreme rece, cu vânt, Simona a început cu break la Mamaia, recuperat apoi de Watson, care a trecut în avantaj. Britanica a condus cu 3-2 și 4-3, dar Halep a egalat de fiecare dată, reușind un break spectaculos la zero, într-un moment decisiv al meciului, iar apoi a încheiat setul cu 6-4, în 44 de minute.

Setul secund a fost controlat clar de Halep, care după ce a cedat primul ghem le-a câștigat pe următoarele șase, încheind conturile în 25 de minute (6-1).

Halep a avut 16 winners, față de 10 ai adversarei, dar diferența a fost mult mai mare la erorile neforțate, 19 la 32.

Johanna Konta a învins-o, apoi, pe Sorana Cîrstea cu 6-2, 6-3 și a egalat scorul în meciul dintre echipele României și Marii Britanii, 1-1.

În setul secund, Cîrstea a arătat un reviriment, a condus cu 1-0 și 2-1, scor la care Ilie Năstase, căpitanul nejucător al României, a avut o discuție cu arbitrul de scaun, a intervenit apoi și arbitrul oficial, iar Năstase a fost trimis în tribună, pentru ca apoi să fie evacuat din incinta terenului. Din informaţiile venite de la Mamaia, ITF i-a retras acreditarea lui Năstase, care nu va mai putea fi căpitanul României.

Locul său pe bancă a fost luat de jucătoarea Monica Niculescu. Cîrstea a reușit apoi un break și s-a desprins la 3-1, dar meciul a fost întrerupt din nou de arbitrul elvețian. Konta, hărțuită verbal din tribună, a izbucnit în lacrimi și a fost nevoie ca Simona Halep să facă un apel la spectatori pentru a păstra decența în timpul meciului.

Crainicul a făcut un nou apel spectatorilor, avertizându-i că echipa României poate fi descalificată.

Cîrstea și Konta au reluat jocul după trei minute de încălzire, dar românca nu și-a mai regăsit ritmul, Konta reușind punct după punct, încheind cu 6-3.

Sorana a reușit 16 winners, față de 20 ai britanicei. Românca a comis 31 de greșeli neforțate, față de 28 ale Johannei Konta.

Duminică, de la ora 11,00, va avea loc meciul Halep — Konta, urmat de Begu — Watson.

Halep a pierdut ambele meciuri directe cu Konta, care s-a impus în 2015 la Wuhan, în optimi, cu 6-3, 3-6, 7-5, și anul acesta, la Miami, în sferturi, cu 3-6, 7-6 (7), 6-2.

Begu a ieșit învingătoare din singura sa confruntare cu Watson, în 2013, 6-2, 6-4 în primul tur la Indian Wells.

Meciul de dublu se va desfășura între perechile Monica Niculescu (23 WTA la dublu)/Sorana Cîrstea (1.101 WTA la dublu )și Laura Robson (267 WTA la dublu)/Jocelyn Rae (106 WTA al dublu), în finalul zilei de duminică.

Sursă: AGERPRES. Foto: prosport.ro