Şase puncte pentru juniorii UTA-ei, în Liga Elitelor

by Rusu Flavius

Liga Elitelor Under 16, etapa 16: UTA – AFC Hermannstadt 8-0

Pe terenul din Sânnicolau Mic, UTA a întâlnit pe AFC Hermannstadt, ultima clasată în Seria III a Ligii Elitelor U16. A fost un meci la discreția elevilor lui Donca, Bogoșel și Țamboi, singura problemă fiind scorul final. În prima parte a marcat Lingurar de două ori, servit bine de Șerengău și Mihai, și Ekmekci, din centrarea aceluiași Mihai.

La reluare, nou-intratul Ungureanua marcat repede după un un-doi cu Lingurar. Ekmekciși-a completat tripla, iar pe final Șerengău și Babiciu au stabilit scorul final: 8-0.

UTA: Brândă – Varga, Opriș, Codrea, Cohuț, Mihai, Șerengău, Sarkozi, Mare, Ekmekci, Lingurar.
Au mai jucat: Babiciu, Pele, Nagy, Ungureanu, Ciubăncan.
Rezerve: Borhan, Cristea.
Au marcat: Lingurar (12, 33), Ekmekci (36, 56, 65), Ungureanu (45), Șerengău (70), Babiciu (73).

Liga Elitelor Under 19, etapa 16: UTA – U Craiova 8-2

Pe Motorul, UTA lui Gaica și Ungur au primit vizita Universității Craiova. Utiștii au deschis scorul în minutul patru, prin Simon, care a transformat un penalti scos de Merian. Un sfert de oră mai târziu Mitrov lobează o minge peste apărarea adversă, iar Simon, talonat de un adversar, stabilește scorul primei reprize, 2-0.

În partea a doua UTA și-a arătat superioritatea, scorul luând proporții. Simona făcut tripla, urmat de Rădulescu și Gavrilă. În ultimele 20 de minute Mitrov face și el tripla, motivat probabil de cele două reușite ale oaspeților.

UTA: Opric – Haloș, Cocriș, Salka, Mohaci, Gavrilă, Vulturar, Rădulescu, Merian, Simon, Mitrov.
Au mai jucat: Pascu, Răzban, Sfîrlea, Sterciuc, Maier.
Rezerve: Roșca, Paunchici.
Au marcat: Simon (4, 21, 52), Rădulescu (55), Gavrilă (60), Mitrov (69, 83, 88).

Liga Elitelor Under 17, etapa a 16-a: UTA – U Craiova 0-3

Se anunța un meci dificil pentru trupa lui Donca, Mărginean și Țamboi: UTA primea vizita Craiovei, ocupanta locului doi în Seria de Vest a Ligii Elitelor U17. La începutul partidei s-a păstrat un moment de reculegere în memoria celui care a fost Dan Ristin. Chiar dacă nu și-au creat ocazii de gol din acțiune, oltenii au dominat autoritar partida.

Utiștii au suferit din plin la fazele fixe, mărturie fiind toate cele trei goluri primite. În prima parte, craiovenii și-au asigurat liniștea cu două goluri venite în urma unor cornere. În repriza a doua, utiștii s-au zbătut să egaleze, dar adversarii au punctat în minutul 67 pentru scorul final, 0-3.

UTA: Tirian – Tambor, Bortiș, Măgulean, Putnic, Goldiș,  Ursoi, Rotea, Mercioiu, Onișor, Borcea.
Au mai jucat: Dănilă, Andrieș, Țurcanu, Maxim, Puta.
Rezerve: Roșca, Popa

Dacă juniorii de la U16 stau etapa viitoare, pentru cei de la U19 și U17 urmează deplasarea de la Timișoara, la ASU.