S-a întors roata: Şoimii Lipova câştigă în prelungiri!

Şoimii Lipova a câştigat dramatic meciul de pe teren propriu, cu Millennium Giarmata şi îşi continuă parcursul bun din returul campionatului. Formaţia pregătită de Flavius Sabău a avut mult de transpirat cu timişenii, în faţa cărora aveau de luat o revanşă, după înfrângerea din toamna anului trecut. Învinşi la scor etapa trecută, pe terenul liderului din Şirineasa, “şoimii” au reuşit să revină la victorie, cu toate că cele trei puncte au venit abia în prelungiri. Giarmata a deschis scorul la Pîncota, după un sfert de oră, Beloescu transformând o lovitură de la 11 metri scoasă de Marius Călin, faultat în careu de Jichici. Lipova s-a aruncat, apoi, în atac şi a egalat în minutul 38 prin Duţă, care scăpat în careu, l-a driblat şi pe portarul oaspeţilor, marcând cu un şut sub transversală. Gazdele au controlat jocul, cu ocazii semnate de Poiană, Popa şi Trabalka, dar “milennarii” au rezistat eroic. În minutul 64, Ferţu a fost eliminat pentru al doilea galben, iar Lipova avea cale deschisă spre victorie. Lucrurile păreau să reintre pe făgaşul normal în minutul 75, când Trabalka a transformat un penalty scos de Filimon, faultat în careu de portarul Miklos.
Filimon, decisiv în faţa “milennarilor”
Marius Călin a taxat însă relaxarea din apărarea arădenilor, iar peste doar un minut a egalat cu un şut de la 12 metri, la colţul scurt. Şoimii a reluat ofensiva totală la poarta adversarei, iar golul izbăvitor a venit în primul minut al prelungirilor, Filimon marcând cu latul, după un şut a lui Sergiu Popa, din 17 metri, respins în faţă de Miklos, scor final 3-2! Victorie cu atât mai importantă pentru lipovani, care cu cele trei puncte urcă în prima parte a clasamentului seriei a patra a eşalonului terţ. Flavius Sabău a început meciul cu timişenii în formula: Bujor – Iova, Calvin, Vasiu, Filimon – C.Poiană, Jichici (87 Dulap), S.Popa , D.Rusu – Duță (75 Stoin), Trabalka (93 Kocsis).