Rusia e ca şi calificată în optimile Mondialului de fotbal

Rusia este prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal pe care o organizează, după ce a învins formaţia Egiptului cu scorul de 3-1 (0-0), marţi seara, pe stadionul din Sankt Petersburg, în al doilea său meci din Grupa A.

Rusia, care în meciul de debut a surclasat Arabia Saudită, s-a impus prin autogolul lui Ahmed Fathi (autogol, 47) şi reuşitele lui Denis Cerîşev (59) şi Artem Dziuba (62), în timp ce pentru africani a înscris Mohamed Salah (73 – penalty). Rusia nu este calificată din punct de vedere matematic, dar cu 6 puncte şi +7 la golaveraj este puţin probabil să rateze această şansă.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 25 iunie, Arabia Saudită – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), şi Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena).

Într-un alt meci – din grupa H – naţionala de fotbal a Senegalului a învins-o surprinzător pe cea a Poloniei, cu scorul de 2-1 (1-0), la Moscova, pe stadionul Spartak. Thiago Cionek (minutul 38, autogol) şi Mbaye Niang (60) au înscris golurile Senegalului, iar Grzegorz Krychowiak (86) a punctat pentru Polonia, în acest meci cu care s-a încheiat prima etapă din faza grupelor la CM 2018.

Tot marţi, în primul meci din Grupa H, Japonia a învins surprinzător Columbia cu scorul de 2-1. Niponii s-au impus prin golurile marcate de Shinji Kagawa (6 – penalty) şi Yuya Osako (73), sud-americanii evoluând practic tot meciul în zece oameni. Carlos Sanchez a fost eliminat în minutul 5, pentru un henţ comis în careu. Golul echipei antrenate de Jose Pekerman a fost înscris de Juan Quintero (39).

Următoarele meciuri din grupă vor avea loc duminică 24 iunie, Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), şi Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena).