Ronaldo a revenit cu gol, Ajax a fost egala lui Juventus

Barcelona a luat prima opţiune pentru calificarea în semifinalele UEFA Champions League, după victoria pe terenul lui Manchester United. Lovitura lui Suarez a fost deviată în propria poartă de Luke Shaw, gol validat peste decizia asistentului, care arătase ofsaid la uruguayan. Apoi, Messi a fost la un pas să fie făcut knockout de Chris Smalling.

În a doua repriză, Luis Suarez şi Messi putea mări diferenţa, iar Barcelona a plecat de la Manchester cu o victorie la limită, 1-0, după un meci în care United nu a trimis niciun şut pe poartă. Returul de pe Camp Nou este marţi, la ora 22:00.

Revenirea lui Ronaldo a avut doar pe jumătate efectul scontat. Portughezul a marcat pentru Juventus în deplasarea de la Amsterdam, însă turul sferturilor de finală s-a încheiat egal.

Cu un minut înainte de pauză, combinaţia dintre Cancelo şi Ronaldo, finalizată de portughez (al 125-lea gol în Ligă) a făcut şah-mat defensiva lăncierilor. Pasator la golul lui Juve, Cancelo a greşit grav în primele secunde ale părţii secunde. David Neres a profitat de eroare şi a reuşit egalarea, scor final 1-1.

Returul de la Torino va fi marţi, de la ora 22:00. (digisport.ro)