România, învinsă de Germania cu 4-2, în semifinalele Campionatului European Under-21

by webeditor

Selecţionata României a fost învinsă de Germania cu scorul de 4-2 (1-2), joi seara, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, pe Stadionul Renato Dall’Ara din Bologna.

La ora partidei au fost peste 40 de grade, iar jucătorii celor două echipe au avut nevoie de mai multe pauze de hidratare. Fostul atacant al naționalei României, Daniel Niculae, a dezvăluit că și el a fost nevoit să joace pe caniculă.

Nemții au reușit să înscrie primii, însă jucătorii noștri au reușit să egaleze după ce arbistrul israelian al partidei a acordat lovitură de la 11 metri în urma unui fault al unui fundaș german asupra lui Ianis Hagi. Penalty-ul a fost transformat de atacantul George Pușcaș. Până la pauză, România a reușit să preia conducerea, după un gol marcat tot de George Pușcaș, care a înscris cu capul în poarta germanilor după o centrare a lui Andrei Ivan. În partea a doua a meciului, germanii au dominat partida și au reușit să egaleze în minutul 51 tot din 11 metri, în urma unui fault în careu comis de Ianis Hagi. Pe final, germanii au fost mai proaspeți, iar pe fondul căderii fizice a fotbaliștilor români, au reușit să înscrie de 2 ori în ultimele minute. Scor final, Germania-România: 4-2, iar nemții vor juca finala de la Udine, de pe Dacia Arena, cu câștigătoarea celei de a doua semifinale, dintre Franța și Spania.