ROMÂNIA ÎI ŢINE PUMNII LUI GAG. ARĂDEANUL DEBUTEAZĂ AZI LA RIO

În ziua a 13-a a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, delegația românilor va fi reprezentată de un singur sportiv. După rezultatele modeste pentru români înregistrate și în cea de-a 12-a zi a Jocurilor Olimpice de la Rio, Andrei Gag speră acum la medalia cu numărul cinci.

Delagația sportivilor români a înregistrat noi eșecuri în ziua a 12-a. Luptătoarea Alina Vuc a fost eliminată în primul tur la categoria 48 de kg, după ce a fost învinsă de indianca Vinesh Phogat, prin superioritate tehnică, scor 11-0. Atletele Florina Pierdevară şi Claudia Bobocea nu au reuşit să se califice în semifinalele probei de 800 de metri, după ce au incheiat pe locurile 7, respectiv 6 în seriile în care au concurat. La general, Pierdevară a încheiat concursul pe locul 50, iar Bobocea pe 51. Astăzi, în ziua a 13-a a JO, românii își pun bază în arădeanul Andrei Gag să obțină rezultate ceva mai bune. România rămâne în continuare cu patru medalii la JO – una de aur, una de argint şi două de bronz.