RIO 2016: NAŢIONALA DE HANDBAL A RATAT CALIFICAREA ÎN SFERTURI

Naţionala feminină de handbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Rio, după ce Spania a câştigat cu 26-22 în faţa Angolei. În urma acestui rezultat, medaliata cu bronz de la Campionatul Mondial de anul trecut a încheiat grupa A pe poziţia a cincea. În faza următoare s-au calificat Brazilia, Norvegia, Spania şi Angola. Din grupa B au mers mai departe Rusia, Franţa, Suedia şi Olanda.

Reeditarea semifinalei de la ultima ediţie a Campionatului Mondial a stat sub semnul echilibrului doar în prima repriză. Cu mici excepţii, cele două echipe au mers cap la cap, diferenţa maximă de pe tabelă, de două goluri, înregistrându-se de doar patru ori, de fiecare dată în favoarea Norvegiei.

România a condus o singură dată, cu 10-9, după o perioadă în care fetele lui Tomas Ryde au avut o dublă superioritate numerică şi au înscris de trei ori consecutiv, prin Melinda Geiger, Florina Chintoan şi Eliza Buceschi.

La pauză, nordicele aveau un avantaj minim, scor 14-13, dar echilibrul s-a rupt în primele minute ale reprizei a doua, când elevele lui Thorir Hergeirsson s-au desprins chiar şi la patru goluri, apoi, până la final, s-au mulţumit doar să gestioneze cu calm diferenţa de scor.

Româncele au încercat o revenire pe final, când Valentina Ardean Elisei, Melinda Geiger şi Cristina Neagu au marcat de trei ori la rând. Prea târziu şi insuficient, însă, pentru obţinerea remizei care ne-ar fi trimis în sferturi. S-a terminat 28-27 pentru Norvegia, care încheie grupa pe poziţia a doua, la egalitate cu Brazilia.

Cristina Neagu a fost din nou cea mai bună marcatoare a României, cu 11 goluri, urmată Melinda Geiger (4 goluri). De cealaltă parte, Veronica Kristiansen a înscris de şapte ori, în timp ce Nora Mork şi Stine Oftedal au reuşit câte 6 goluri.
Sursă: digisport.ro