REZULTATELE ETAPEI A DOUA DIN LIGA CAMPIONILOR

by Calin Moga

Real Madrid, deținătoarea trofeului, a învins greu formația bulgară Ludogoreț Razgrad, cu scorul de 2-1, miercuri seara, la Sofia, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, în care fundașul român Cosmin Moți a fost integralist la gazde.

Ludogoreț a deschis, surprinzător, scorul în minutul 6, prin brazilianul Marcelinho (foto), care a reluat în plasă din câțiva metri, mingea deviată de Moți, cu capul, în urma unui corner. Real a beneficiat de un penalty, peste patru minute, dar portarul Stoianov a apărat șutul lui Ronaldo. În cele din urmă echipa lui Ancelotti a restabilit egalitatea, în minutul 25, prin Cristiano Ronaldo, dintr-un nou penalty acordat oaspeților, scos foarte ușor de lusitan într-un duel cu Moți. Ronaldo a avut apoi un gol anulat.

Ludogoreț a făcut un joc bun, iar Real nu a reușit să preia conducerea decât târziu, în minutul 77, prin Benzema, introdus inspirat pe teren de Carlo Ancelotti. Campioana Bulgariei ar fi meritat să primească un penalty, în minutul 84, când Misidjan a fost agățat în careu de Illaramendi, dar arbitrul scoțian Craig Thomson nu a dictat lovitura de pedeapsă.

Portarul Casillas a avut două intervenții foarte bune în repriza secundă, la șuturile lui Espinho și Marcelinho.

Surpriza serii a fost produsă de FC Basel, care a dispus cu 1-0 de Liverpool, gol marcat de Streller. Arsenal a învins pe Galatasaray cu 4-1, Welbeck reușind un hat-trick pentru ”tunari”.

Ludogoreț Razgrad — Real Madrid 1-2
Au marcat: Marcelinho 6, respectiv Cristiano Ronaldo 25 — penalty, Karim Benzema 77.
Cristiano Ronaldo (Real) a ratat un penalty în min. 10 (a apărat portarul Vladislav Stoianov).

Bayer Leverkusen — Benfica Lisabona 3-1
Au marcat: Stefan Kiessling 25, Son Heung-Min 34, Hakan Calhanoglu 64 — penalty, respectiv Eduardo Salvio 62.

clasament

1 Zenit St Petersburg           2          1          1         0         4p
2 AS Monaco                          2          1           1        0         4
3 Bayer 04 Leverkusen      2         1           0        1          3
4 Benfica                                  2         0           0        2          0

Grupa D
Anderlecht Bruxelles — Borussia Dortmund 0-3
Au marcat: Ciro Immobile 4, Adrian Ramos 69, 79.

Arsenal Londra — Galatasaray Istanbul 4-1
Au marcat: Danny Welbeck 22, 30, 52, Alexis Sanchez 41, respectiv Burak Yilmaz 63 — penalty.
Cartonaș roșu: Wojciech Szczesny (Arsenal — portar, 60).

clasament

1 Borussia Dortmund        2        2         0        0          6p
2 Arsenal                               2         1         0        1           3

Manchester City — AS Roma 1-1
Au marcat: Sergio Aguero 4 — penalty, respectiv Francesco Totti 23.

APOEL Nicosia — Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Gustavo Manduca 31 — penalty, respectiv Lucas Andersen 28.

Paris Saint Germain — FC Barcelona 3-2
Au marcat: David Luiz 10, Marco Verratti 26, Blaise Matuidi 54, respectiv Lionel Messi 12, Neymar 56.

Schalke 04 — NK Maribor 1-1
Au marcat: Klaas Jan Huntelaar 56, respectiv Damjan Bohar 37.

BATE Borisov — Athletic Bilbao 2-1
Au marcat: Denis Poliakov 19, Aleksandr Karnițki 41, respectiv Aritz Aduriz 45.

Șahtior Donețk — FC Porto 2-2
Au marcat: Alex Teixeira 52, Luiz Adriano 85, respectiv Jackson Martinez 89 — penalty, Jackson Martinez 90+4.
Yacine Brahimi (Porto) a ratat un penalty în min. 35.