REVANSA TIMISORENILOR: SOIMII PINCOTA – ACS POLI 0-1

Şoimii Pîncota şi ACS Poli Timişoara şi-au dat întâlnire astăzi, pe un teren greu, îmbibat de apă, care a incomodat ambele echipe. Meci asistat în „Podgorie” de 3-400 de spectatori, printre care şi o mică galerie venită de pe Bega. Gazdele au început curajos şi au stat în primele zece minute în terenul advers, fără însă a pune în pericol cu adevărat poarta apărată de ex-utistul Smaranda. Prima ocazie a partidei le-a aparţinut timişorenilor, Irimia respingând şutul de la 20 de metri al lui Henrique. Tot Poli s-a dovedit mai periculoasă şi în continuare, dar nou intratul Popovici a trimis cu capul în transversală, din doar şase metri. Pedro Henrique şi-a trecut până la urmă numele pe lista marcatorilor, cu un şut plasat la colţul scurt, din zece metri. Pîncota şi-a creat prima ocazie abia la ultima fază a reprizei, atunci când foarfeca lui Alin Mihai a fost deviată în corner de Cînu, 0-1 la pauză.

Pedro Henrique a făcut diferenţa

„Roş-negrii” din Pîncota nu au schimbat prea mult registrul tactic nici în debutul părţii secunde, echipa lui Alexa închizând bine culoarele spre poartă. Motiv ca antrenorul şoimilor să forţeze şi să treacă la sistemul 4-4-2, cu Băd în locul lui Monac. După un prim sfert de oră în care ocaziile au lipsit, Pîncota a mizat pe mingi lungi, aruncate spre cei doi atacanţi masivi. Strategie care nu s-a dovedit prea inspirată, atâta timp cât apărarea lui Poli a rezolvat simplu atacurile palide ale Pîncotei. Cuedan l-a aruncat în luptă şi pe Bulzan, la primul meci pentru şoimi în liga secundă, dar meciul a continuat să fie anost, cele două echipe anihilându-se reciproc.

Şoimi periculoşi doar pe final

Finalul a fost ceva mai încins: Bărbuţ a ratat de puţin lobul, după ce Irimia a scos miraculos şutul lui Henrique, iar Pîncota putea egala în minutul 87, Smaranda reţinând greu mingea trimisă cu capul de Polgar. Lengyel putea da lovitura în prelungiri, dar singur cu portarul, a lobat peste poartă şi Poli se impune cu 1-0. Este a patra victorie la rând fără gol primit pentru Timişoara, care răzbună astfel cele două înfrângeri din Cupa României. De cealaltă parte, Pîncota rămâne în subsolul clasamentului din B2, cu doar o victorie după zece etape şi norii se adună tot mai mult deasupra Podgoriei.

Formaţii:

Șoimii: Irimia – Maghici, Lengyel, Crușoveanu, Siminic – Monac (54 Băd), Suciu, Polgar, Huțanu (68 Pantea) – F. Cuedan (73 Bulzan) – Mihai. Antrenor: Dan Cuedan

Poli: Smaranda – Belu, Cînu, Scutaru, Neagu – Bărbuț, Popescu (68 Trandu), Poparadu, Boldea – Henrique, Carvalho (22 Popovici, 82 Duarte). Antrenor: Dan Alexa

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca) – Ionel Dumitru (Gherghița), Petre Geambazu (Bușteni). Observatori: Mircea Bucur (Târgu Mureș), Costin Dan (Zalău).