Real Madrid, înfrângere-şoc în Liga Campionilor!

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă de ŢSKA Moscova cu scorul de 1-0, marţi seara, pe stadionul ”Lujniki” din capitala Rusiei, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Campioana Europei a primit gol după doar 65 de secunde de joc, Nikola Vlasic (2) marcând după o greşeală a lui Toni Kroos. Real a avut nu mai puţin de trei bare, prin Casemiro, Benzema şi Mariano Diaz, iar portarul Akinfeev a fost eliminat în minutele adiţionale.

În celălalt meci din Grupa G, AS Roma a surclasat formaţia cehă Viktoria Plzen cu 5-0, bosniacul Dzeko reuşind o triplă.

Benfica a câştigat la Atena, 3-2 cu AEK, marcând golul victoriei prin Alfa Semedo (75), deşi a jucat o repriză în inferioritate numerică. În celălalt meci din Grupa E, Bayern a fost ţinută în şah la Munchen de Ajax, 1-1.

Lyon şi Şahtior Doneţk au încheiat nedecis, 2-2, după ce campioana Ucrainei a condus cu 2-0, ambele goluri fiind reuşite de brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistriţa).

Manchester United confirmă momentul slab prin care trece, nereuşind decât un meci egal pe ”Old Trafford”, 0-0 cu Valencia.

Liga Campionilor, etapa 2:

Grupa E
AEK Atena – Benfica Lisabona 2-3
Au marcat: Viktor Klonaridis (53, 64), respectiv Haris Seferovic (6), Alex Grimaldo (15), Alfa Semedo (75).
Cartonaş roşu: Ruben Dias (Benfica, 45).

Bayern Munchen – Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Mats Hummels (4), respectiv Noussair Mazraoui (22).

Grupa F
Hoffenheim – Manchester City 1-2
Au marcat: Ishak Belfodil (1), respectiv Sergio Aguero (8), David Silva (87).

Olympique Lyon – Şahtior Doneţk 2-2
Au marcat: Moussa Dembele (70), Leo Dubois (72), respectiv Junior Moraes (45, 55).