Real Madrid a câștigat marele duel galactic, cu PSG

Real Madrid a învins-o greu pe Paris Saint-Germain, cu scorul de 3-1, miercuri seara, pe Santiago Bernabeu, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

PSG a deschis scorul la Madrid prin Adrien Rabiot (33), dar campioana en titre a egalat în finalul primei reprize, prin Cristiano Ronaldo (45), din penalty.

Real Madrid a reuşit să se desprindă pe tabelă abia în finalul partidei, când au marcat Ronaldo (83) şi Marcelo (86).

După această dublă, Ronaldo este golgheterul acestui sezon al Ligii Campionilor, cu 11 goluri.

Manşa secundă se va juca în data de 6 martie, pe Parc des Princes.

Liverpool este ca şi calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a surclasat-o pe FC Porto cu scorul de 5-0, în deplasare.

Senegalezul Sadio Mané a reuşit un hat-trick (25, 53, 85), celelalte goluri ale ”cormoranilor” fiind semnate de egipteanul Mohamed Salah (29) şi de brazilianul Roberto Firmino (69).

Returul va avea loc pe 6 martie, pe Anfield.