Puştii UTA-ei fac paşi importanţi, în Liga Elitelor

Juniorii U19 ai UTA-ei au avut parte de o deplasare ușoară la ASU Poli, reușind să câștige, fără drept de apel, cu 6-0.

Ca și în meciul tur, UTA și-a turat mai greu motoarele. Ce se poate consemna este o ocazie foarte mare în minutul doi, șut în bara transversală și o ratare din doi metri. Un merit pentru scorul alb din prima repriză îl au și adversarii, care s-au închis bine.

După pauză însă a început instrucția. În minutul 51 Onuțan centrează, Obrad preia în careu, șutează cu șpițul, 0-1. A fost momentul când jocul UTA-ei s-a deblocat, urmând un festival de goluri. Al doilea pe lisa marcatorilor a fost Pașcu, în minutul 66, cu un gol din careu. Următoarele goluri ale UTA-ei l-au avut ca protagonist pe Teodorovici, care a marcat de patru ori în plasa timișorenilor.

UTA: Zamfir – Harasemiuc, Pașcu, Onuțan, Frai, Gruiescu, Obrad, Teodorovici, Tudor, Petcuț, Nagy.
Au mai jucat: Stan, Moraru, Covaci, Hațegan, Lazăr.
Rezervă: Debre.
Au marcat: Obrad (51), Pașcu (66), Teodorovici (70,76,83,86).

„Nu cred că s-a pus vreun moment problema învingătorului. Am jucat în terenul advers tot meciul. Am mai făcut un pas spre Elite și sper să ne calificăm. Acolo vom da de greu și acolo ne vom vedea adevărata valoare“, a spus la sfârșitul meciului, Costel Bogoșel.

UTA conduce seria a 16-a din cadrul Etapei Preliminare U19, având un avans de două, respectiv trei puncte, față de urmăritoarele CS Hunedoara și LPS Sebeș.

Copiii antrenați de Mircea Aslău au făcut şi ei un pas important pentru accederea în Liga Elitelor U17. Chiar dacă la un moment dat au condus, și scorul final de 2-2 îi pune în fruntea clasamentului seriei a 16-a.

Chiar dacă până acum are același număr de puncte cu Poli, UTA stă mai bine în meciurile directe, marcând de două ori în deplasare.

UTA: Iucie – Maier, Rîpaș, Turc, Căciulă, Moldovan T., Vulturar, Moldovan C., Aslău, Jula, Cleuță
Au mai jucat: Nicoară, Gădărici, Palea, Merca, Găină.
Rezerve: Manea, Nădăban.
A marcat: Maier (54, 61).

„Mă bucur pentru băieți, pentru grupul pe care îl avem. Rezultatul aparține echipei, am muncit mult. Nu am practicat un joc foarte bun, dar cu toate astea cred că puteam câștiga“, a declarat la finalul partidei antrenorul Mircea Aslău.