PORTUGALIA – ŢARA GALILOR 2-0 ŞI LUSITANII SUNT ÎN FINALA EURO

Portugalia este prima finalistă de la Euro 2016. Lusitanii au învins Ţara Galilor cu 2-0, după reuşitele lui Ronaldo şi Nani.

Portugalia s-a calificat din nou într-o finală europeană după o pauză de 12 ani. Oamenii lui Fernando Santos au avut însă mari probleme în prima parte a duelului cu Ţara Galilor. Gareth Bale a ratat două şanse de gol. Dincolo, Ronaldo putea deschide scorul chiar înaintea pauzei, dar nu a găsit ţinta.

Starul portughez s-a revanşat în startul reprizei secunde. Joao Mario a centrat, iar Ronaldo a plutit în aer şi l-a executat pe portarul galez. La faza următoare, Nani a deviat în poartă un şut al lui Ronaldo şi ecuaţia calificării era ca şi rezolvată. Lusitanii puteau chiar majora scorul, însă Hennesey a intervenit salvator după un şut al lui Danilo.

Portugalia a avut avantaj în faţa Ţării Galilor 40 de minute, mai multe decât avuseseră lusitanii în restul de cinci meciuri disputate la acest turneu final (22 de minute).

Galezii au mai fost periculoşi doar prin Bale, dar tabela a rămas neschimbată. Portugalia a câştigat cu 2 – 0 şi va juca finala de pe 10 iulie cu Franţa sau cu Germania (joi, ora 22:00, pe ProTV).

Cristiano Ronaldo a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei. Starul lui Real Madrid a marcat un gol și a oferit un assist la reușit lui Nani. CR7 a ajuns astfel la 3 reușite în turneul din Franța, acolo unde golgheter este francezul Griezmann.

„Nu am mai văzut un jucător cu o asemenea detentă ca Ronaldo şi care să stea atât de mult timp în aer. Ce atlet remarcabil” – Gary Lineker.

Din 2004, Ronaldo a participat la 14 reuşite ale Portugaliei (goluri sau assist-uri) la turneele finale europene, fiind urmat la acest capitol de Cesc Fabregas (Spania, 8) şi de Bastian Schweinsteiger (Germania, 8).

Pentru Portugalia nu se anunţă o finală uşoară, dacă este să judecăm după cifrele lui CR7 în confruntările cu Germania şi Franţa. În 7 meciuri contra celor două formaţii, atacantul nu a marcat, lusitanii pierzând de fiecare dată.

Ronaldo este abia al 4-lea jucător din istorie care să marcheze în două semifinale de Euro. Nimeni nu a mai reuşit această performanţă în ultima jumătate de veac.

Sursă: digisport.ro