Popa pune tunurile pe arbitri: ”Trag un semnal de alarmă”

UTA a pus punct unei serii de trei victorii consecutive, plus una în Cupa României, 0-1 cu Academica Clinceni. Ionuţ Popa e mulţumit de jucători şi public, dar pune tunurile pe arbitri: ”Vreau să îi felicit pe jucătorii noștri – deși au pierdut – pentru modul în care s-au dăruit. Meritau chiar să câștige. Am întâlnit un adversar care a ajuns o dată la poartă și a dat gol după o fază pe care eu i-am reproșat-o arbitrului, pentru că la acea fază era fault clar asupra lui Vădrariu la marginea careului advers. A ieșit contraatacul și golul. Multe nu aș avea de spus despre joc, mai ales că ultimele minute am forțat cu trei fundași, am încercat să dăm gol, să câștigăm, n-am reușit. Sunt dezamăgit de maniera de arbitraj. Nu l-am înțeles pe acest arbitru. La Benga a ridicat de două ori steagul că nu a aruncat bine autul, sunt de acord. Dar când un jucător al oaspeților e deja avertizat, Cipri Rus îl driblează la 30 de metri de poartă, iar acesta îl faultează din spate, jocul e lăsat să continue și finalizăm cu șut peste poartă, eu zic că e de datoria arbitrului să întoarcă jocul și să dea al doilea galben. Mai mult, la sfârșitul primei reprizei, Cipri Rus s-a întors spre poartă, a aruncat mingea peste același adversar avertizat, care face henț la marginea careului. Dacă nici acum nu e al doilea galben…Degeaba îmi aduce explicații, că sunt puerile”, a comentat Ionuț Popa.

Popa le reproşează jucătorilor săi doar neinspiraţia şi lipsa lucidităţii în faţa porţii: ”Adversarii au jucat în prima repriză, a doua am dominat-o noi dar, din păcate, nu am reușit să avem liniște și hotărâre la finalizare. Am jucat de multe ori decisiv când trebuia să avem răbdare. Mi-aș fi dorit mult să câștige echipa, pentru moralul ei. Pentru că, încet-încet, ne atingem obiectivul propus, dar era bine să nu pierdem. Încă o dată trag un semnal de alarmă în privința arbitrilor. Nu fac aprecieri, dar nu i-am înțeles”, a adăugat antrenorul principal al UTA-ei.

Următorul meci al UTA-ei e joi, ora 17, în deplasare la FC Snagov, meci transmis în direct pe Digi Sport.