Plouă cu goluri la Mondial: Germania câştigă dramatic

Campioana mondială en titre, Germania, a învins dramatic formaţia Suediei cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Nationalmannschaft s-a salvat in extremis, marcând golul victoriei în prelungiri, prin Toni Kroos (90+5), după ce a fost condusă la pauză prin golul lui Ola Toivonen (32), iar Marco Reus (48) a egalat.

În celălalt meci din grupă, Mexic a dispus cu 2-1 de Coreea de Sud, prin golurile reuşite de Vela (pen., min.26) şi Hernandez (min.66), respectiv Son Heungmin (min.93).

Germania este favorită la calificare acum, dar trebuie să învingă în ultimul meci Coreea de Sud. Mexicul are nevoie de un singur punct pentru a câştiga grupa, dar nu e sigură de calificarea în optimi.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 27 iunie, Coreea de Sud – Germania, la Kazan (Kazan Arena), şi Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena).

Tot sâmbătă, Belgia a învins Tunisia cu scorul de 5-2 (3-1), într-un meci disputat pe stadionul Spartak din Moscova, în Grupa G a competiţiei. Golurile învingătorilor au fost semnate de Eden Hazard (minutul 6, din penalty, şi 51), Romelu Lukaku (16, 45+3), Michy Batshuayi (90), iar pentru învinşi au marcat Dylan Bronn (18), Wahbi Khazri (90+3).

În grupa E, Elveţia a învins selecţionata Serbiei cu scorul de 2-1 (0-1), la Kaliningrad. Serbia a condus prin golul marcat de Aleksandar Mitrovic (5), dar Elveţia a revenit după pauză, punctând prin Granit Xhaka (52) şi Xherdan Shaqiri (90), iar acum este favorită la calificarea în optimi alături de Brazilia.

În aceeaşi grupă, selecţionata Selecao a trecut dramatic, cu 2-0, de Costa Rica, prin două goluri marcate în prelungiri. Coutinho, în minutul 91 şi Neymnar, în minutul 96, au semnat victoria in extremis obţinută de brazilieni, care au acum şi varianta egalului cu Serbia, pentru a se califica în optimi.

În grupa D, Nigeria a câştigat cu 2-0 în faţa Isladei, prin dubla reuşită de Musa, în minutele 49 şi 75. Calculele sunt foarte complicate în grupă, Nigeria, 3 puncte, Argentina şi Islanda, ambele cu 1 puncte luptându-se pentru al doilea loc calificant în optimi, acolo şi-a asigurat deja prezenţa Croaţia.