Petre a fost decisiv la naţionala U21, Man şi Oaidă – titulari

Naţionala U21 a României vizează o nouă calificare la turneul final. După înfrângerea la limită din Danemarca, 1-2, din debutul preliminariilor EURO 2021, tinerii „tricolori” s-au impus clar aseară, în faţa Ucrainei, pe arena „Ilie Oană” din Ploiești, scor 3-0. Totuși, victoria s-a conturat destul de greu, doar spre final, iar un aport important l-a avut și arădeanul Adrian Petre.

Arădeanul Dennis Man și Răzvan Oaidă, fotbaliștii crescuți de Atletico și colegi și acum la FCSB, au fost titulari pentru România, dar cel care avea să fie decisiv era un alt arădean, Adrian Petre.

Intrat pe teren în ultimul sfert de oră, atacantul lui Esbjerg a provocat autogolul lui Cheberko, din minutu 80, iar la ultima fază a meciului a insistat la un balon ce părea pierdut și a înscris în poarta goală.

România e pe locul trei în grupa a 8-a de calificare, cu 3 puncte, la trei lungimi în spatele Danemarcei şi la patru distanţă de liderul Finlanda.