Pecica şi Crişul, egale în primul derby arădean din “C4”

Cu antrenorul Dan Stupar în tribune, în lipsa vizei FRF, nou promovata Progresul Pecica a remizat, scor 1-1, în runda inaugurală a Ligii a III-a la fotbal, într-un derby arădean, cu Crişul Chişineu Criş. Pecicanii au deschis scorul repede, în minutul 4, Arsene transformând impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

Apoi, contrar cursului jocului, Wild l-a faultat dur în careu pe Modan, iar centralul a acordat penalty şi eliminare! Roşu a transformat precis lovitura de la 11 metri şi s-a făcut 1-1. În repriza secundă, ambele echipe au trecut pe lângă golul victoriei, dar în cele din urmă jocul s-a încheiat cu o remiză.

Formațiile care s-au înfruntat în „Pădurice” au fost următoarele:

Pecica: Gîrlea – Ilan, Gabor (min. 80, Ţugulescu), Wild, Aldan – Popa (min. 46, Morar), Arsene – Mager, Bozian, Tiric – Grigore (min. 46, Szekely).

Crișul: Zamfir – Ciornei, Sabău, Calvin, Birău – Mărmăneanu, Ember, Clej – Roșu, Modan, Mateucă (min. 70, Codrea).

Vă reamintim că Şoimii Lipova a pierdut, scor 0-1, la Pâncota, iar alte două echipe arădene au fost învinse şi ele în runda inaugurală din seria a patra a eşalonului terţ: Sebişul, 0-2 acasă cu Flacăra Horezu şi Cermeiul, 1-3 în deplasare la Ghiroda şi Giarmata Vii.