Pecica e revelaţia din C4, iar Lipova urcă pe podium!

by Rusu Flavius

Etapa a 13-a din C4 a fost destul de prolifică pentru divizionarele arădene, care au obţinut 10 puncte din 15 posibile. Şoimii Lipova şi-a continuat seria excelentă cu încă o victorie la scor, 4-0 cu codaşa ACS Poli Timişoara, reuşite semnate de Sulea şi Rusu, în prima repriză, respectiv Banyoi şi Prună, din penalty, în partea a doua. Crişul s-a întors doar cu un punct din cetatea Devei, după un 0-0 cu echipa locală şi pierde poziţia pe podium chiar în faţa Lipovei, echipa lui Flavius Sabău traversând o formă de invidiat. Performera şi până la urmă revelaţia turului rămâne însă nou promovata Progresul Pecica, învingătoare cu 2-1 la Hunedoara. Gazdele au deschis scorul, dar pecicanii lui Dan Stupar au întors rezultatul până la pauză, goluri înscrise de Puie şi Tiric.

Trei victorii arădene, sebişenii în cădere liberă

În mitanul secund, Gârlea a apărat un penalty în minutul 56, executat de R.Cristian şi Pecica e a doua în serie, după liderul autoritar “U” Craiova! Cermeiul a câştigat şi ea, scor 2-1, meciul de acasă cu Becicherecu Mic. Timişenii au condus cu 1-0 la pauză, însă Nistor şi Todoran au adus o victorie importantă în contul “roş-albilor”. Singura înfrângere arădeană a contabilizat-o Sebişul, învinsă cu 2-0 chiar de ultima clasată, din Târgu Cărbuneşti. Cu probleme de ordin financiar, formaţia de pe malul Crişului traversează o perioadă incertă, iar rezultatele se văd.