OLANDA A UMILIT CAMPIOANA MONDIALA SPANIA, CU SCORUL DE 5-1 (VIDEO)

by Andreea Radu

Echipa Olandei a surclasat formația Spaniei cu scorul de 5-1 (1-1) și a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia, vineri, la Salvador, pe Arena Fonte Nova, în Grupa B.

Olanda și-a luat revanșă într-un mod incredibil, după finala pierdută în prelungiri la Mondialul din 2010, prin golurile marcate de Robin van Persie (44, 72), Arjen Robben (53, 80) și Stefan De Vrij (64), golul de onoare al ibericilor fiind semnat de Xabi Alonso (27 — penalty).

Campioana mondială a mizat, ca de obicei, pe posesie, dar olandezii au fost aproape să dea lovitura în minutul 8, când Sneijder, la selecția 100, a scăpat singur, dar a tras modest și Casillas a salvat golul.

Spania a construit cu atenție, accelerând la un moment dat, astfel că Diego Costa a fost blocat in extremis de Vlaar (13). O nouă verticalizare l-a adus în poziție bună pe David Silva (20), dar și acesta a fost blocat în careu de apărarea batavă. Diego Costa s-a desprins în minutul 26 și a fost agățat de De Vrij în suprafața de pedeapsă, iar penalty-ul a fost transformat de Xabi Alonso: 1-0. Pentru jucătorul lui Real Madrid a fost al doilea său gol la Cupa Mondială, precedentul fiind înscris în urmă cu exact opt ani, pe 13 iunie, împotriva Ucrainei, la Leipzig.

”Portocala mecanică” a ieșit la atac, a avut câteva acțiuni, dar nefinalizate, fiind de remarcat un șut de la distanță al lui De Jong (35), reținut în doi timpi de Casillas.

”La Roja” a avut șansa desprinderii, în min. 43, când Silva a rămas singur cu Cillessen, dar portarul olandez a salvat in extremis golul.

La faza următoare, Blind a centrat lung, van Persie s-a desprins și a marcat din plonjon cu capul peste Casillas, prins ieșit din poartă: 1-1 (44). Van Persie a devenit primul fotbalist olandez care marchează la trei Cupe Mondiale.

În schimb, Casillas a primit gol după 477 de minute consecutive în care a închis poarta Spaniei la CM, aceasta fiind a treia cea mai bună performanță a unui portar la Cupa Mondială. Recordul este deținut de italianul Walter Zenga, cu 517 minute fără gol încasat, la CM 1990.

La reluare, Olanda a jucat excelent și a reușit să preia conducerea, în min. 53, când Arjen Robben a marcat după ce l-a întors pe fundașul Pique, centrarea venind, ca și la primul gol batav, de la fundașul Daley Blind: 1-2. Robben a ajuns la patru goluri marcate la trei turnee finale, alăturându-i-se lui van Persie.

Diego Costa a fost iertat de un cartonaș roșu, după ce l-a lovit fără minge pe fundașul Bruno Martins Indi (55). Olanda a fost aproape de a decide soarta partidei, la capătul unei contre, dar șutul lui van Persie s-a dus în bara transversală (60). Batavii au marcat și al treilea gol, prin fundașul Stefan De Vrij (64), în urma unei lovituri libere executate de Sneijder, dar golul a fost precedat de un fault la portar comis de van Persie: 1-3.

Ibericii au fost aproape de a reveni în joc, dar golul lui Silva a fost anulat pentru ofsaid (67), după ce Cillessen a deviat mingea trimisă de Pedro.

Olanda a continuat să fie periculoasă, iar Casillas a respins cu piciorul șutul trimis de Wijnaldum (70). O gafă a portarului iberic a completat umilința campioanei mondiale, iar van Persie a realizat dubla (72): 1-4.

Robben a reușit și el dubla, ducând scorul la proporții incredibile, 5-1 pentru Olanda, în minutul 80, după o cursă de 50 de metri la capătul căreia s-a jucat cu apărarea iberică. În plus, Iker Casillas a mai salvat goluri ca și făcute la Wijnaldum și Robben (87). Torres a irosit și el o situație imensă în prelungiri (90+1).

Spania nu a primit mai mult de trei goluri într-un meci de Cupă Mondială din Brazilia 1950, când Selecao o surclasa cu 6-1.

Miercuri 18 iunie vor avea loc următoarele partide din Grupa B, Australia — Olanda (19,00, la Porto Alegre, și Spania — Chile (22,00), la Rio de Janeiro.

Spania a pierdut primul meci și în 2010 (0-1 cu Elveția), iar apoi a câștigat titlul mondial.

Spania — Olanda 1-5 (1-1)
Au marcat: Xabi Alonso (27 — penalty), respectiv Robin van Persie (44, 72), Arjen Robben (53, 80), Stefan De Vrij (64).
Salvador, Arena Fonte Nova
Cupa Mondială 2014 — Grupa B

Au evoluat echipele:
Spania: 1. Iker Casillas (căpitan) — 22. Cesar Azpilicueta, 15. Sergio Ramos, 3. Gerard Pique, 18. Jordi Alba — 8. Xavi, 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso (11. Pedro, 63) — 21. David Silva (10. Cesc Fabregas, 78), 6. Andres Iniesta — 19. Diego Costa (9. Fernando Torres, 62). Selecționer: Vicente Del Bosque.
Rezerve neutilizate: 12. David De Gea, 23. Pepe Reina — 2. Raul Albiol, 4. Javi Martinez, 5. Juanfran, 7. David Villa, 13. Juan Mata, 17. Koke, 20. Santi Cazorla.

Olanda: 1. Jasper Cillessen — 7. Daryl Janmaat, 2. Ron Vlaar, 3. Stefan De Vrij (13. Joel Veltman, 77), 4. Bruno Martins Indi, 5. Daley Blind — 8. Jonathan de Guzman (20. Georginio Wijnaldum, 62), 6. Nigel de Jong — 10. Wesley Sneijder — 9. Robin van Persie (căpitan; 17. Jeremain Lens, 79), 11. Arjen Robben. Selecționer: Louis van Gaal.
Rezerve neutilizate: 22. Michel Vorm, 23. Tim Krul — 12. Paul Verhaegh, 14. Terence Kongolo, 15. Dirk Kuyt, 16. Jordy Clasie, 18. Leroy Fer, 19. Klaas-Jan Huntelaar, 21. Memphis Depay.
Arbitru: Nicola Rizzoli; arbitri asistenți: Renato Faverani, Andrea Stefani (toți din Italia); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia)
Cartonașe galbene: De Guzman (25), van Persie (66), Casillas (65).

Sursa: agerpres.ro