O superbă “Bătrână Doamnă” în derby: Petrolul – UTA 0-3!

UTA a câştigat în această seară cu un entuziasmant 3-0 la Ploieşti, cu Petrolul, în derby-ul ce a închis etapa a doua a ligii secunde la fotbal. Echipa arădeană a repetat victoria la scor de neprezentare din runda inaugurală, cu Dunărea Călăraşi şi e deja sperietoare pentru adversarele la promovare. Chiar dacă nu a făcut un joc atât de strălucit precum arată scorul – cam dur la ce s-a jucat, “Bătrâna Doamnă” a excelat prin pragmatism, maturitate şi atitudine, cu un “dirijor” Gyuszi Balint gata să intre şi el în iarbă, pentru a-şi ajuta elevii.  Antrenorul UTA-ei a început curajos derby-ul de pe “Ilie Oană”, cu puştii Oroian şi Hrezdac la mijloc, dar şi cu golgheterii Buhăcianu şi Rus în primul “11”. UTA a început ceva mai greu jocul, iar “lupii galbeni” s-au dovedit superiori la mijlocul terenului, unde au creat superioritate în special pe banda stângă, cu Ştefănescu foarte activ. Stancu a salvat in extremis în minutul 4, la o pătrundere a veteranului Marinescu, acelaşi jucător al Petrolului şutând puţin peste poartă peste trei minute, dintr-o lovitură liberă de la 16 metri. Stoica şi Ştefănescu au fost şi ei periculoşi în faţa porţii, dar arădenii s-au apărat atent, pe două linii, cu un Iacob ce dă siguranţă defensivei din faţa sa.

Pragmatism şi atitudine pentru o victorie mare

Iar ca o echipă pragmatică, de deplasare, UTA a dat lovitura la prima acţiune periculoasă: Bustea a protejat balonul pe linia de fund, în dreapta, apoi a centrat, iar mingea l-a lovit clar în braţ pe Marinescu. Centralul bucureştean Antonie a ezitat dar până la urmă a indicat punctul cu var, iar Rus a transformat cu precizie. Gazdele nu au avut replică, iar UTA a stat tot mai bine pe teren, apărând un avantaj preţios la pauză, 1-0. Ambiţionaţi de Flavius Stoican, ploieştenii au început în forţă mitanul secund şi Stoica a luat la ţintă bara, la patru minute de la reluare. Şi-a intrat în rol mai apoi eroul arădenilor, Florin Iacob, care a avut trei intervenţii excelente în faţa lui Arnăutu (60, 85), în două rânduri şi Bărboianu (83).

UTA e lider, cu golaveraj 6-0!

Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, UTA a lovit pe contraatac, de două ori, prin Buhăcianu în minutul 90, după o cursă splendidă de 60 de metri şi o finalizare de atacant de clasă şi Lorenzi, care la ultima fază a partidei, în minutul patru al prelungirilor, a marcat din şase metri, tot în urma unei contre de toată frumuseţea, mingea mai trecând pe la Ursu şi Buhăcianu. Meciul celor zece titluri de campioană a României a revenit echipei mai titrate. Chiar dacă a suferit în câteva momente ale jocului, UTA s-a impus clar și rămâne pe primul loc în clasamentul ligii secunde, după două runde, cu un golaveraj incredibil, de 6-0! UTA a aliniat formula: Iacob – Tomozei, Melinte, Fl.Ilie, Stancu – Lorenzi, Hrezdac – Oroian (60 Isac), Buhăcianu, Bustea (67 Ursu) – Rus (86 Puşcaş).