O atletă din Ungaria a câştigat Supermaratonul!

Maghiara Szvetlana Szilagyi, 41 de ani, a trecut prima linia de sosire în Supermaratonul Békéscsaba – Arad – Békéscsaba, aflat la ediția a 20-a. Câştigătoarea a încheiat competiția cu timpul de 19:59:49, fiind urmată de Robert Balogh (20:26:21) și Andras Gorgenyi (21:36:41), la final mai ajungând un singur atlet din cei 14 înscriși, Ferenc Szonyi (22:34:21), singurul reprezentant al țării noastre în ierarhia finală. La categoria ștafete s-au impus Skoda Koros Békéscsaba (timp 13:22:31) – la ștafeta de 5, și „Unde-i berea” (21:56:28) – la ștafeta de doi.
La ciclism, primii au fost italianul Andrea Benfenati (timp 05:26:08) și tandemul Alexandru Nistor – Ștefan Nistor (timp 05:50:16), iar la patine cu rotile s-a impus, precum în edițiile precedente, românul Andreas Bartok (07:33:56). De remarcat că în proba de ciclism, 878 de competitori, din cei 1179 înscriși, au punctat în clasamentul final. Valoarea totală a premiilor acestui supermaraton a fost de 8.000 euro.