Nebunie în Champions League! United o elimină pe PSG

PSG-Manchester United 1-3 și Porto-AS Roma 3-1 (după prelungiri) au fost meciurile serii în UEFA Champions League. Manchester United și FC Porto sunt echipele care merg în sferturi, ambele obținând calificări dramatice. Atât englezii cât și portughezii s-au calificat grație intervenției VAR-ului. În meciurile tur, Man.United-PSG 0-2 şi AS Roma-Porto 2-1.

Cu 10 jucători absenţi şi două goluri de recuperat în returul de pe Parc des Princes, Manchester United şi-a făcut repede speranţe la Paris. Romelu Lukaku a deschis scorul după o greşeală mare a parizienilor. PSG a revenit rapid, iar Bernat a înscris pentru 1-1 din pasa lui Kylan Mbappe. Lukaku a dat o nouă lovitură cu un sfert de oră înainte de pauză, după ce şutul lui Rashford i-a adus aminte lui Buffon că retragerea este aproape.

Mbappe putea încheia socotelile în final, dar nu a reuşit să marcheze singur cu David de Gea, apoi Di Maria a trimis în bară din unghi. În criză de soluţii, Solsjkaer a forţat golul calificării cu un atacant în vârstă de 17 ani, Greenwood. United a fost răsplătită în ultimul minut de joc.

Englezii au primit penalty după ce arbitrul a apelat la VAR pentru un henţ al lui Kimpembe. Rashford a transformat impecabil lovitura de la unsprezece metri în faţa legendarului Buffon. S-a terminat 3-1 pentru trupa lui Ole Gunnar Solskjaer, calificare istorică în sferturi pentru managerul norvegian!

FC Porto a pierdut cu 1-2, în tur și a deschis scorul în minutul 26, prin Soares. Golul a fost validat după ce arbitrul a cerut VAR. De Rossi a egalat pentru Roma din penalty în minutul 37, iar Porto a preluat conducerea în minutul 53, când Moussa Marega a reuşit al şaselea gol în cele 7 meciuri disputate în UEFA Champions League.

FC Porto conducea cu 2-1 la finalul celor 90 de minute de joc și a câștigat meciul cu golul din penalty reușit în prelungiri de Alex Telles. Arbitrul le-a refuzat giallorossilor o lovitură de la 11 metri în minutul 123, iar Porto s-a calificat în sferturile UEFA Champions League, cu 4-3 la general. (digisport.ro)