MICILE GIMNASTE DE LA CSM ARAD, MEDALIATE LA CAMPIONATELE NATIONALE DE RITMICA

Campionatele Naţionale de copii şi juniori mici de la Constanţa, încheiate duminică, au consemnat rezultate foarte bune pentru fetele pregătite de Daniela Chiriac. Micile gimnaste de la CSM Arad s-au ales la final cu trei medalii, după cum urmează: locul 2 la ansamblu mica gimnastă, în componenţa Maria Moţ, Catrina Buniov, Dalia Marin, Elisa Andresz, Ana-Maria Gribova şi Antonia Stănescu, în vreme ce Maria Moţ şi Catrina Buniov au cucerit argintul, respectiv bronzul, în proba individual a categoriei mica gimnastă. Pe prima poziţie s-a clasat Ana Mezei de la UNEFS Bucureşti. La categoria a IV-a (9-10 ani), CSM Arad a fost reprezentat în finalele pe obiecte de Sara Pană, care s-a clasat pe 5 la cerc, 6 la panglică şi 8 la fără obiect. La individual, Sara Pană şi Alenia Biringer au avut de asemenea clasări în primele 15 sportive.

Pe podium la categoria mica gimnastă

Per total sunt foarte mulţumită de prestaţia fetelor, cu trei medalii la mica gimnastă. Una dintre medaliate, Maria Moţ, nu are încă nici 7 ani împliniţi, iar câteva dintre fetiţe au fost la primul lor concurs important la acest nivel. La categoria a IV-a o surpriză plăcută a fost Sara, care a făcut un concurs foarte bun, calificându-se în trei finale pe obiecte, asta în condiţiile unei concurenţe puternice, 81 de concurente. Un alt aspect important e că sportivele de la mica gimnastă vor concura şi anul viitor la aceeaşi categorie”, ne-a declarat Daniela Chiriac, o adevărată şlefuitoare de talente în gimnastica ritmică.